Bazı internet servis sağlayıcıları ve modemlerde yaşanan bağlantı ve görüşme sorunları


Bağlantı Ve Görüşme Sorunları

Bulutfon’da, gelen ve giden aramalar internet bağlantınız üzerinden gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bağlantı durumunu ve görüşme kalitesini, kullandığınız internet bağlantısı ve kullandığınız istemci cihazın bağlantı kapasitesi belirlemektedir.

Bağlantı sorunları

İnternet bağlantınız olduğu halde dahilinizin çevrimiçi olmamasının nedeni, internet servis sağlayıcınız ve modeminizden kaynaklı olabilir. İstemci cihazların Bulutfon sunucumuza bağlantı kurabilmesi için kullanılan portlar, modeminiz üzerinde veya internet servis sağlayıcınız üzerinde kapalı olabilir. Voice ip için standart olarak UDP 5060 portu kullanılmaktadır.

İnternet Servis Sağlayıcısı kaynaklı bağlantı sorunları

Bazı internet servis sağlayıcıları bağlantılarında UDP 5060 portu üzerinden veri trafiği sağlanamamaktadır. Konu hakkında ilgili servis sağlayıcısından bilgi alabilirsiniz. Bağlantı sağlayamadığınız durumlarda İnternet Servis sağlayıcınız ile irtibata geçerek UDP/TCP 5060 portunun internet bağlantınız için açılmasını istemenizi rica ederiz.

Yurtdışında bazı ülkelerde voip erişimi yasaklıdır. Konu hakkında lokal internet servis sağlayıcısından bilgi alabilirsiniz.

Bazı DNS adresleri üzerinden bağlantı sorunları yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda aşağıdaki DNS adreslerini deneyebilirsiniz.

Google DNS Adresleri
8.8.8.8
8.8.4.4

Open DNS Adresleri
208.67.222.222
208.67.220.220

Verizon DNS Adresleri
4.2.2.1
4.2.2.2

Modem ve Ağ bağlantısı kaynaklı bağlantı sorunları

İnternete bağlanmak için kullanılan bazı modemlerde UDP 5060 portunun açılması gerekebilir. Aşağıdaki bağlantılardan İnternet Servis Sağlayıcıların konu hakkında eklediği videolara  ve anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Örnek anlatımlarda kullanılan portlar farklıdır. Bunlar yerine kullandığınız cihazın ip adresi için UDP/ TCP 5060 portları açılmalıdır. Konu hakkında internet servis sağlayıcınız ve modem üreticisinden destek alabilirsiniz.

Huawei modemlerde port açma işlemi

Zyxel modemler için port açma

Çeşitli modem markaları için port açma hakkında bilgi içeren bir site

 • Bazı modemlerde bulunan Sip ALG özelliği desteklenmemektedir. Modem üzerinden kapatılmalıdır. Konu ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Diğer sebepler

 • Ağınızda kullanılan hub, switch gibi cihazların voip kullanımı için uygun olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Ağınızda bir firewall kullanıyorsanız Sip host adresiniz için trafiğe izin verilmesi gerekmektedir. Bu gibi ağ bileşenlerinin ayarları için ağ yöneticiniz ile görüşmenizi rica ederiz.
 • Diğer PBX cihazları ve PBX yazılımları için ilgili firmalar ile iletişime geçmenizi rica ederiz.

Görüşme sorunları

Bulutfon’da çevrimiçi dahilinizden yapılan görüşmeler internet üzerinden yapılmaktadır. Bulutfon, her hangi bir bakır kablo veya baz istasyonu gibi çekim kalitesinden etkilenecek fiziksel bir cihaza bağlı değildir. Bulut teknolojisi ile çalışmakta ve internet üzerinden servis sağlamaktadır. Dahiliniz üzerinden yapılan görüşmede yaşanan kesintiler genelde internet bağlantısı kaynaklıdır. Sorun yaşanıyorsa aşağıdaki adımları kontrol etmenizi rica ederiz:

 • İnternet bağlantı trafiğinizi kontrol ediniz. O sırada aynı bağlantı üzerinde veri trafiği (upload/download) yoğun olabilir. Bir den fazla istemcinin aynı bağlantıyı kullanması durumunda bağlantınız yeterli gelmeyebilir.
 • İnternet bağlantınız internet altyapısındaki sorunlar nedeniyle servis sağlayıcınız tarafından yavaşlatılmış olabilir.
 • 3g, 4.5g gibi GSM şebekesi üzerinden bağlantıları kullanıyorsanız, kullandığınız GSM operatörünün çekim kalitesi, hat üzerindeki yoğunluk durumu, baz istasyonu arasında hareket halinde yapılan geçişlerden etkilenebilmektedir.
 • Kullanılan akıllı telefon gibi cihazların bağlanabilirlik kapasitesi ve cihaz işlem kapasitesi, Bulutfon uygulaması gibi softphone uygulamalarında görüşmeyi etkilemektedir.
 • Belli bir süre sonunda bağlantı hep aynı süre içerisinde düşüyorsa modeminizden bir port tetikleme işlemi tanımlamanız gerekebilir.
 • İstemci cihazın modem nat kaydını tazeleme sürelerini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Sorunların tespit edilebilmesi için önerilerimiz:

 • Tüm bu ayarları denemeden önce kullanıcı panellinizden santral ayarlarınızın doğruluğunu kontrol ediniz.
 • Dahilinizin başka bir cihazda kayıtlı olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Sorun yaşandığında öncelikle başka internet bağlantılarından görüşme kalitesini ve bağlantıyı test etmenizi rica ederiz.
 • Bir uygulama kullanıyorsanız uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemeyi veya başka cihazlara kurarak test etmeyi deneyiniz.
 • Bir ip telefon veya FXS cihazı kullanıyorsanız cihazı yeniden başlatmayı deneyiniz. Web arayüzüne girerek ayarlarını , Domain adresini, kullanıcı adı ve şifresini kontrol ediniz.
 • Bazen bu tarz cihazlarda DND (Do not disturb ) yani “rahatsız etmeyin” tuşuna yanlışlıkla basılmış olabiliyor.
 • Dahiliniz başka bir dahiliye yönlendirilmiş olabilir.
 • Santral numarasının hedefi olan karşılama menüsünün hedefi dahiliniz olmayabilir.
 • Kullanıcı paneli > Pano dan görüntüleyebileceğiniz “sip host” adresine ping testi yaparak bağlantı hızını ve paket kayıplarını görebilirsiniz. Yanıt süresi 50ms’in üzerinde ise görüşmelerde sorun yaşayabilirsiniz. İnternet bağlantı hızınız yeterli olup olmadığını bu şekilde ölçebilirsiniz.

Firewall Ayarları

Bulutfon’da birden fazla sunucu kullanılmaktadır. Sunucularımızın ip adresleri güvenlik sebebi ile sürekli değişmektedir. Sabit bir sunucu ip adresi kullanımı bu sebeple mümkün olmamaktadır.  Firewall’da, Kullanıcı paneli > panoda bulunana sip host (domain) adresi için UDP / TCP 5060 portuna ve media aktarımı için kullanılan RTP 16384-32768 port aralığına izin verilmesi gerekmektedir. Bulutfon Ağ yapılandırması ve firewall ayarları için destek vermemektedir. Bu konuda ağ yöneticinizden destek almanızı rica ederiz.

Aşağıdaki bağlantılardan voip için firewall ayarları hakkında destek alabilirsiniz

https://doc.pfsense.org/index.php/VoIP_Configuration    –  Pfsense için

https://doc.pfsense.org/index.php/Remote_firewall_Administration

http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/ios/sec_data_plane/configuration/guide/12_4/sec_data_plane_12_4_book/sec_fwall_sip_supp.pdf  –  Cisco IOS

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Use_host_names_in_firewall_rules – Mikrotik

https://wiki.mikrotik.com/wiki

Scroll to Top