//Bulutfon santral kolay kurulum ve kullanım kılavuzu
Bulutfon santral kolay kurulum ve kullanım kılavuzu2018-10-19T15:41:29+00:00
 1. Home
 2. Bilgi Bankası
 3. Santral
 4. Bulutfon santral kolay kurulum ve kullanım kılavuzu

Bulutfon’a hoş geldiniz.

Santralinizde tanımlı olan standart senaryoyu, 1000 no’lu dahiliyi bulutfon uygulamasına tanımlayarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Standart senaryoda, numaranız arandığında, “Firmamıza hoş geldiniz. Dahili numarayı biliyorsanız lütfen tuşlayınız bilmiyorsanız operatöre bağlanmak için lütfen bekleyiniz.” anonsu dinletilerek, operatör olarak belirlenen 1000 no’lu dahiliye bağlanmaktadır.

Aşağıdaki adımları takip ederek,kullanıcı panelinizden, Bulutfon santralinizi kolayca yapılandırabilirsiniz.

Dahililerinizi oluşturun

Kullanıcı panelinde, “Ayarlar > Dahililer” den, mevcut dahililerinizi düzenleyebilir veya “+Yeni dahili“ye tıklayarak yeni bir dahili oluşturabilirsiniz.

yeni-dahili

 • Dahili numarası olarak 1000 ile 9999 arasında bir numara girebilirsiniz.
 • İsim satırına, dahiliyi kullanacak kişini adını veya dahiliye vermek istediğiniz ismi giriniz.
 • Eposta satırına,Sesli mesajlarınızın ulaşmasını istediğiniz eposta adresini giriniz.
 • Dış arama seçeneğinden,dahili üzerinden yapılacak aramalarda, arayan numara olarak görünmesini istediğiniz santral numarasını seçiniz.
 • Sesli mesaj özelliğini aktifleştirmek için kutucuğu işaretleyiniz. Dahilinize ulaşılamadığında,arayan kişiler size mesaj bırakabilirler.Bırakılan mesajlar, eposta satırına girdiğiniz eposta adresinize gönderilir.Dahilinizden “*99″u tuşlayarak sesli mesajlarınızı dinleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 • Yetkiler bölümünden Dahilinin arama yapabileceği yönleri belirleyebilirsiniz.
 • Yönlendirme koşullarından “Dahilinize ulaşılamıyorsa yönlendir” kutucuğunu seçtiğinizde,gelen çağrı, “çalma süresi”nde saniye cinsinden belirleyeceğiniz süre sonunda,”Varsayılan bir hedef tipi”nden seçeceğiniz hedefe yönlendirilir.Bu hedef başka bir dahili,bir çağrı grubu,bir menü veya başka bir operatörde bulunan harici bir numara olarak belirlenebilir.Detay bölümünden hedefi seçebilirsiniz.Harici bir numaraya yönlendir kutucuğunu işaretlediğinizde Harici numara satırına, yönlendirilecek numarayı giriniz.Harici bir numaraya yapılan yönlendirme işlemi, konuşma tarifesi üzerinden ücretlendirilir.
 • Mevcut dahili ise “Dahiliyi güncelle”ye,Yeni bir dahili ise “Dahili ekle”ye tıklayınız

Dahilinizi bir cihaza kurun

 • Dahilinizi, İp telefonlara,Akıllı telefon ve Bilgisayar softphone yazılımlarına kurarak kullanabilirsiniz.

Akılla telefonlar için aşağıdaki bağlantılardan Bulutfon uygulaması kurulumları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bilgisayarda kullanabileceğiniz yazılımlar için aşağıdaki bağlantılardan uygulama kurulumları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cihazlar için Bilgi bankamızdan kurulumlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çağrı Grupları oluşturun

Çağrı grubu özelliği,gelen aramada, birden fazla dahilinin ayna anda çalması için kullanabileceğiniz bir özelliktir.

Kullanıcı panelinde, “Ayarlar > Gruplar” dan “+Yeni Grup“a tıklayarak bir Çağrı grubu oluşturabilirsiniz.

yeni-grup

 • Grup numarası olarak 100 ile 999 arasında bir numara girebilirsiniz.
 • Grup İsimi satırına, Çağrı grubuna vermek istediğiniz ismi giriniz.
 • Çağrı grubunda çalmasını istediğiniz Dahilileri seçiniz.
 • “Başlama zamanı”, ilgili dahilinin, çağrı, gruba düştükten ne kadar süre sonra çalması gerektiğini belirleyen süredir.Çalma süresi, dahilinin ne kadar süre çalacağını belirleyen süredir.Süre birimi Saniyedir.Örnekte,1001 nolu dahili, gelen arama, çağrı grubuna düşer düşmez çalmaya başlar ve 60 sn boyunca çalar.1000 nolu dahili ise 20. saniyede çalmaya başlar ve 60 sn boyunca çalar.
 • “Zaman Aşımı”, çağrı grubunda, dahililer cevap vermez ise, ne kadar süre sonra ulaşılamıyor uyarısı verileceğini belirler.
 • “Yönlendirme koşulları”ndan yönlendirme özelliğini aktifleştirebilir veya  kapatabilirsiniz.
 • “Gruba ulaşılamadığında yönlendir” seçeneğinde, “Varsayılan hedef tipi”nden,zaman aşımı sonunda bağlanmasını istediğiniz hedef türünü seçebilir “detay” dan hedef gösterebilirsiniz.
 • “Grup Ekle”ye tıklayarak ayarlarınızı kayıt ediniz.

Ses dosyalarını düzenleyin

Kullanıcı panelinde “Ayarlar > Ses dosyaları“ndan, santralinizde kullanmak istediğiniz sesleri yönetebilirsiniz.Santraliniz İlk oluşturulduğunda, bazı sesler kullanımınıza hazır olarak santralinize yüklenir.

“Hoşgeldiniz” sesinde “Firmamıza hoş geldiniz. Dahili numarayı biliyorsanız lütfen tuşlayınız.Bilmiyorsanız operatöre bağlanmak için lütfen bekleyiniz.”;

“Mesai Saatleri Dışındayız” sesinde “Şuan mesai saatleri dışındayız. Mesai saatleri içerisinde tekrar bizi arayabilirsiniz.” anonsu verilir.

ses-dosyaları2

Örnek ses dosyaları” sayfasında santralinizi yapılandırırken kullanabileceğiniz bazı örnek ses dosyaları bulunmaktadır.Örnek sesleri “Oluştur”a tıklayarak ses dosyalarınıza ekleyebilirsiniz.

örnek-ses-dosyaları

Örnek ses dosyalarını bir ses düzenleme yazılımı ile birleştirerek ihtiyaçlarınıza uygun olarak düzenleyebilirsiniz.

Ses dosyalarını nasıl düzenleyebileceğiniz hakkında bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Santral seslendirmeleri hakkında bilgi için tıklayınız.

“Ayarlar > Ses dosyaları”ndan “+Yeni Ses dosyası“na tıklayarak Mevcut seslerinizi santralinize yükleyebilirsiniz.

yeni-ses-dosyası

Bekleme müziği ayarlayın

Ayarlar > Genel Ayarlar > Bekleme Müziği“nden, Dahiliniz çalarken veya görüşmeyi beklemeye aldığınızda, karşı tarafa dinletmek üzere, santralinizde yüklü hazır müziklerden istediğinizi “seç” düğmesi ile bekleme müziği olarak ayarlayabilirsiniz.

bekleme-müziği

“+ Yeni Bekleme Müziği”ne  tıklayarak istediğiniz bir müziği santralinize yükleyebilir ve bekleme müziği olarak kullanabilirsiniz.

yükle

Karşılama menülerini oluşturun

Bulutfon’da, gelen aramaya herhangi bir ses dosyası dinlete bilmeniz veya bir tuşlama işlemi yaptırabilmemiz için bir karşılama menüsü oluşturmanız gerekir”.Ayarlar > Karşılama menüleri“nden mevcut karşılama menülerini listeliye bilirsiniz.Santraliniz ilk oluşturulduğunda Menü 1 ve Mesai saatleri karşılama menüsü otomatik oluşturulur.”Düzenle”ye tıklayarak ayarları yapılandıra bilirsiniz.”+Yeni karşılama menüsü”nü tıklayarak yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

karşılama-menüsü

 

menü-1

 • Karşılama menüsüne 10 ile 99 arasında bir numara veriniz.
 • Karşılama menüsüne bir isim veriniz.
 • Karşılama menüsünde dinletilmesini istediğiniz ses dosyasını seçerek hedef gösteriniz.
 • Zaman aşımı,ses dosyasından sonra ne kadar süre bekleneceğini belirtir.Minumun 4 sn olacak şekilde ayarlanmıştır.Menü Tuşlama işlemi,dahili numarası tuşlanması gibi işlemler için ses dosyası dinletildikten sonra belli bir süre tanınmalıdır.
 • “Aramayı sonlandır” kutucuğu işaretlenirse, ses dosyası okunduktan sonra görüşme sonlandırılır.
 • “Bu menüye düşen çağrıları raporla” seçeneği seçildiğinde menüye düşen her arama cevaplanmasa bile “Raporlanacak mail” adresine rapor olarak gönderilir
 • Varsayılan hedef tipinde, ses dosyası dinletildikten sonra, bir tuşlama yapılmazsa, gelen aramanın bağlanacağı hedef türü ve “detay”dan hedef seçilebilir.
 • “Karşılama menüsünü güncelle” tıklanarak ayarlar kayıt edilir.

tuş-takımı

 • Karşılama menüsü detayından tuş atamalarını gerçekleştirebilirsiniz.Tuşa tıklayarak hedef tipini ve hedefi seçebilirsiniz.

Santral numaralarını düzenleyin

 

 • İlgili santral numaranız için düzenle diyerek gelen çağrının hedefini belirleyebilirsiniz.

numara-hedefi

 • “Mesai Saati Özelliğini Aktif Et” kutucuğunu işaretlediğinizde, belirtiğiniz saatler dışında kalan zamanda gelen çağrılar belirteceğiniz hedefe yönlendirilecektir.Santralinizde mevcut Mesai saatleri karşılama menüsünü kullanabilirsiniz.

mesai-saatleri

 • “Mesai dışındaki hedef”ten hedef türünü ,”Hedef seçeneği”nden hedefi seçiniz.Tablodan çalışma saatlerinizi seçiniz.Başındaki tik işaretini kaldırdığınızda tüm gün mesai saatleri dışı olarak ayarlanacaktır.

 

Bulutfon Santral Komutları

Yönlendirme Komutları

 • (*1) Koşullu Yönlendirme (*1) i tuşlayınız.Santralden,karşı tarafa bekleme müziği dinletilirken,size “Dahili numarayı giriniz” anonsu dinletilir.Dahili numarayı tuşladığınızda ilgili dahili çalar.Dahili cevapladığında dahili ile görüşebilir,aktarılacak çağrı hakkında bilgi verebilirsiniz.Daha sonra ( * ) ile çağrıyı aktarabilir, ( # ) ile çağrıyı geri alabilir, ( 0 ) ile üçlü konferans görüşmesi yapabilirsiniz.Bu özellik, gelen ve giden aramada kullanılabilir
 • (*3) Beklemeye Alma  (*3) ü tuşladıktan sonra hem kullanıcı hemde arayan kişi beklemeye alınır.Bekleme esnasında her iki tarafa bekleme müziği dinletilir.Bu özellik, gelen ve giden aramalarda kullanılabilir.

Arama Komutları

 • (*80) Tekrar Arama (Redial) (*80) i aradığınızda ,dahiliden aranan son numara tekrar aranır.
 • (*81) Geri Arama (*81) i aradığınızda ,dahiliye gelen son çağrı geri aranır.
 • (*88) Çağrı Çekme (*88) i aradığınızda ,başka bir dahiliye gelen çağrıyı kendi dahilinize çekerek cevaplayabilirsiniz.

Test Komutları

 • (*71) Eko Testi (*71) i arayarak hattınızda eko var mı kontrol edebilir,görüşme kalitesini test edebilirsiniz.
 • (*72) Gecikmeli Eko Testi (*72) i arayarak, 5 sn gecikmeli olarak ,hattınızda eko var mı kontrol edebilir,görüşme kalitesini test edebilirsiniz.
 • (*73) Bekleme Müziği Testi (*73) i arayarak, Santralinizde kullanılan bekleme müziğini dinleyebilirsiniz.

Santral Özellik Komutları

 • (*11) Faks Sinyali   Dışarıdan aramalarda tuşlandığında santral sadece faks sinyali göndermeye başlar. PSTN analog hatlardaki eski tip faks cihazlarını kullanarak telefonunuza faks çekmek isteyenler bu santral komutunu kullanarak sürekli faks sinyali alabilirler.
 • (*99) Sesli Mesaj Kutusu Eğer dahili numaranızdan tuşlarsanız şifresiz olarak Bulutfon sesli mesaj sistemine bağlanabilirsiniz. Dışarıdan santralinize doğru yapacağınız aramada tuşlarsanız, Bulutfon sesli mesaj sisteminde belirttiğiniz sesli mesaj şifresi ve dahili numaranız ile uzaktan da sesli mesaj sistemine bağlanabilirsiniz.

Arama Kayıtları

Kullanıcı panelinde “Rapor > Arama Geçmişi”nden, santralinize gelen ve giden aramaların detaylarını inceleyebilirsiniz.

arama-kayıtları

 • “Yön” bölümünde aramanın yönü belirtilmiştir.Örnekte santralden dışarı bir arama gerçekleştirilmiştir.
 • Numaraları tıklayarak, görüşme hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.Çağrı detaylarından, gelen aramanın hangi menüye düştüğünü ve hangi dahili ile görüştüğünü öğrenebilirsiniz.Giden aramalarda ,görüşme ücretini ,görüşme detayından öğrenebilirsiniz.
 • Arama zamanı,Cevap zamanı ve kapatma zamanı bu sayfada raporlanır.
 • Sağ üst köşede “Excel’e aktar”ı tıklayarak, raporu Excel formatında çıktı alabilirsiniz.
 • Ses kaydı durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.Görüşme detayından kayıtları dinleyebilirsiniz.Ses kayıt özelliği Orta ve büyük santral paketlerinde kullanılabilir.Ses kayıt özelliğinin kullanılabilmesi için “Ayarlar>Genel ayarlar”  “Ses Kaydı”dan aktifleştirilmelidir.

ses-kayıt

 • Ses kayıt özelliği, Santralinize, harici bir numaradan gelerek, dahilinizde sonlanan aramalarda ve dahilinizden harici bir numaraya yapılan aramalarda kullanılmaktadır.Santral içi görüşmeler ve Harici bir operatöre yapılan yönlendirmelerde ses kaydı yapılmaz.
 • Kara liste uygulaması:Bu alana eklediğiniz numaralar, santralinizi aradığı taktirde, çağrı size düşmeden otomatik olarak kapatılacaktır.Numaraları başında 90 olacak şekilde girilmelidir ör: 908508850000. Numaraları virgül(,), noktalı virgül(;) veya enter ile ayırarak birden fazla alıcı girebilirsiniz.

bulutfon kolay kurulum

Bu makale işe yarar mıydı?

İlgili Makaleler