Bulutfon’a Giriş Yapılamaması & İletişim Bilgilerinin Güncellenmesi

Abonelerimiz Bulutfon’daki işlemlerini Online İşlem Merkezinden yapmaktadırlar. Online İşlem Merkezi’ne giriş için abonelerimizin kullanıcı adı olarak e-postayı, şifre olarak kayıt anında kullandıkları şifreyi giriş yapmaları gerekmektedir. Daha sonra Bulutfon sistemi aynı bankalardaki gibi GSM numaralarına doğrulama SMS’i gönderecektir. O yüzden online işlem merkezine giriş yapacak bir abonemizin aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir.

  1. OİM e-posta adresini bilmeli
  2. OİM parolasını bilmeli
  3. OİM’de kayıtlı GSM cep numarası yanında olmalı

Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız ve bu yüzden giriş yapamıyorsanız, yetkili kullanıcı (hat sahibi) bizlere İletişim Bilgisi Değişikli formuyla başvurabilir.

NOT: Eğer panele erişebiliyorsanız sadece e-posta, GSM değişikliğini yapacaksanız mevcut bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra PROFILE sayfasından e-posta ve GSM numaranızı değiştirebilirsiniz. İletişim Bilgisi Değişikliği Formuna sadece panele erişememe durumlarında kullanmanız önerilmektedir.

Form doldurulurken dikkat edilecek hususlar

  • Formu hesabın sahibi yani imzaya yetkili kullanıcı doldurmalıdır. Alt kullanıcıların imzası kabul edilmemektedir.
  • Bireysel aboneler ve şahıs firması olan aboneler formun ile birlikte formun üzerine kimliğini koyup bizlere resim şeklinde ulaştırmalıdır. Kimliğiniz ile formun aynı yetki olduğunu anlamak istiyoruz.
  • Tüzel aboneler için son güncel imza sirküleri gerekmektedir.

Bu kılavuz size yardımcı oldu mu?

İlişkili Kılavuzlar

Scroll to Top