Bulutfon’a Giriş Yapılamaması & İletişim Bilgilerinin Güncellenmesi

İletişim Bilgilerinin Online İşlem Merkezinden Güncellenmesi

Eğer Bulutfon’un Online İşlem Merkezine giriş yapabiliyorsanız, Profile bölümünden iletişim bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için müşteri hizmetlerine ihtiyacınız yoktur. Bu konuyla ilgili detaylı makalemizi okuyabilirsiniz.

Eğer panele erişebiliyorsanız sadece e-posta, GSM değişikliğini yapacaksanız mevcut bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra PROFILE sayfasından e-posta ve GSM numaranızı değiştirebilirsiniz. İletişim Bilgisi Değişikliği Formuna sadece panele erişememe durumlarında kullanmanız önerilmektedir.

Bulutfon’a Giriş Yapılamaması ve İletişim Bilgilerinin Güncellenmesi

Eğer e-postanız veya cep numaranız değiştiği için Bulutfon online işlem merkezine giriş yapamıyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek müşteri hizmetlerine bu bilgileri değiştirebilirsiniz.yetkilinin

Önemli uyarı!
Bulutfon sisteminde kayıtlı olan e-postanız ve cep numaranız sisteme giriş, SMS ile doğrulama vb konularda kullanıldığı için güvenlik açısından çok önemlidir. Bu bağlamda müşteri hizmetlerimiz iletişim bilgilerinizi değiştirmeden önce talebin sizden geldiğine emin olmak zorundadır. Bu bağlamda sizlerden talep edilen bilgi ve belgeleri lütfen güvenliğiniz için talep edildiğini unutmayınız.

  1. Aşağıdaki dilekçesiyi hesap sahibinin (yetkili kullanıcının) mavi kalemle doldurması gerekmektedir. Alt kullanıcıların dilekçeleri kabul edilmemektedir.
  2. Resimde olduğu gibi beyaz bir kağıt kullanarak kendi el yazısı ile aşağıdaki dilekçeyi yazınız veya dilekçe formunu indirip boş alanları mavi bir kalemle doldurunuz.
  3. Hesabın sahibin kimliğinizin ön yüzü üste gelecek şekilde bir fotoğrafını çekin.
  4. Sonrasında çektiğiniz bu fotoğrafı destek@bulutfon.com adresine e-posta olarak gönderin.
Bulutfon'a Giriş Yapılamaması & İletişim Bilgilerinin Güncellenmesi 1

Form doldurulurken dikkat edilecek hususlar

  • Dilekçeyi hat sahibi (yetkili kullanıcı) mı doldurdu? (Genellikle alt kullanıcılar dolduruyor. Sadece yetkilinin dilekçeleri işleme alınabiliyor.)
  • Dilekçede ad soyad ve imzası ve tarih alanları dolduruldu mu? (Genellikle unutuluyor.)
  • E-posta ve cep numaraları okunaklı mı? (Genellikle O harfi ve 0 rakamı karışıyor.)
  • Kimliğin ön yüzü gözükecek şekilde fotoğraf çekildi mi? (Bazen kimliğin hem ön yüzü hem arka yüzü olacak şekilde tarama yapılıyor. Sadece ön yüzü gözükmeli ve fotoğraf olmalı.)
  • Dilekçe fotoğrafı renkli mi? (Bazen cep telefonlarında olan tarayıcı uygulamaları resimleri siyah beyaza çeviriyor.)
  • Dilekçeye kimlik, imza digital ortamda photoshop, paint vb bir programla eklenmemelidir. Fiziki olarak kimlik koyulmalı ve resmi çekilmelidir.
Scroll to Top