Cisco SPA112 kurulumu

indir1. Cisco SPA112

Cisco’nun SPA112 modeli dijital ortamdan gelen sesi, analog ortamda sonlandırmaya yarayan bir ATA çevirici cihazdır. 2 Adet FXS portuna sahip bu VoIP Gateway cihazına 2 farklı dect telefonu bağlayarak her bir telefon hattına bir Bulutfon dahili numarasını bağlamanız mümkündür.

Şimdi sizlere Cisco SPA112 cihazını, Bulutfon santraliniz ile nasıl entegre kullanacağınızı adım, adım anlatacağız.

2. IP Yapılandırması

Cihazımızın arkasında yer alan Ethernet portunu internet çıkışı olan bir modem veya switch cihazına bağlayın. Bağladığınız ağ üzerinde DHCP olması gerekmektedir, cihaza bağladığınız ethernet portundan otomatik IP adresi alacaktır. İşlemi tamamladıktan sonra analog dect telefonunuzu SPA112 cihazınızın bir numaralı Phone portuna bağlayın. Sonrasında;

  • Telefonu kaldırıp 4 defa yıldız tuşlayınız ( **** )
  • Robot operatörü duyduktan sonra 110 # tuşlayınız.

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra robot operatör cihazınızın aldığı IP adresini size okuyacaktır. IP adresini öğrendikten sonra tarayıcınıza IP adresini yazarak web arayüzüne bağlanabilirsiniz. İlk girişte kullanıcı adı ve şifre admin olarak tanımlıdır.

3. Portlara Dahili Numaraların Bağlanması

Arayüze bağlandığınızda ilk girişde Quick Setup kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu ekranda Bulutfon santraliniz üzerinde oluşturmuş olduğunuz bir dahiliye ait bilgileri girebilirsiniz. Display Name kısmında gireceğiniz bilgi, iç dahili hatlarda arama yaparken görünecek caller id kısmıdır.

cisco spa112 kurulumu

Yukarıda yer alan ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere, Proxy kısmına santral adını, User ID kısmına dahili numarayı, Display Name kısmına dahili sahibinin adını, Password kısmına dahili numarasına ait şifreyi yazmanız ayarların tamamlanmasında yeterli olmaktadır. Ekran görüntüsünde Line1 yani cihazımızın arkasında yer alan Phone 1 portuna bağlanacak dect telefonun bilgilerini girdik. Aynı işlemleri yeni bir dahili numarası ile Line 2 için yapabilirsiniz. Proxy bölümüne Bulutfon’nun size özel üretmiş olduğu SIP host adresini giriyorsunuz.

Dahili şifrenizi ve Sip host adresini öğrenmek için Bulutfon Online İşlem Merkezinde, Santral > Dahililer sayfasından kurmak istediğiniz dahili için “Detay” a tıklayınız.

4. Kurulumun Tamamlanması

Bilgilerin girilmesinden sonra Submit butonuna basarak tüm ayarları kayıt ediyoruz. Bu işlem sırasında cihazımız kendini yeniden başlatacaktır ve işlemler ortalama 40 saniye kadar sürer.

sumbit

Ardından yapılan işlemlerin doğruluğunu kontrol etmek, Cihazınızın doğru bir şekilde Bulutfon santralinize bağlanıp, bağlanmadığına bakmak için sırasıyla önce Voice, sonra Information kısmına giriyorsunuz.

cisco spa112 kurulumu

Karşınıza çıkan bilgi ekranında Line 1 ve eğer ayarlarını yaptıysanız Line 2 kısımlarından ATA cihazınızın Bulutfon santralinize bağlı olup olmadığına Registration State kısmından bakabilirsiniz. Durum eğer Registered görünüyorsa işlemler tamamlanmış demektir.
Şimdi arama yapabilir ve arama kabul edebilisiniz!
ÖNEMLİ: Ses kayıtlarında bazen RTP kaynaklı sorunlar olabilmektedir. Bu nedenle Cisco cihazlarda “RTP Packet Size” değeri 0.020 olarak tanımlanmalıdır.

Bu sayfadaki bilgiler (dahili,şifre,domain,sip host) örnek amaçlı hazırlanmıştır. Kurulum için yönetici panelinizdeki bilgileri kullanmalısınız.

Bu kılavuz size yardımcı oldu mu?

İlişkili Kılavuzlar

Scroll to Top