Numaranın hedefi IP veya SIP istemci olarak nasıl ayarlanır?

Bulutfon numaranızın hedefini, Bulutfon Santral, Hipcall Santral, Faks, SIP veya bir IP adresi olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Böylece numaraya gelen çağrılar belirlediğiniz hedefteki yazılıma gidecektir. Örneğin, numaranın hedefi Hipcall Santral ise çağrıları Hipcall santral karşılayacaktır. Numaranın hedefi faks olarak seçili ise Bulutfon Faks servisi faks sinyali verecektir. Bir numarayı aynı anda iki hedefte kullanamazsınız.

Hedefi IP veya SIP istemci olarak neden ayarlıyoruz?

Bazen müşterilerimiz bizim olmayan harici bir yazılımda, santralde, veya çağrı merkezinde Bulutfon numaraları kullanmak istiyorlar. Bulutfon numaranıza gelen çağrıları bu santral, veya çağrı merkezi yazılımlarında kullanmak istediğiniz zaman IP veya SIP istemci ile kullanmanız gerekiyor.

Peki IP mi SIP istemci mi?

Bulutfon olarak bizler, IP yerine SIP kullanıcı adı ve şifresiyle haberleşmenin daha güvenli, daha az sorunlu olduğunu düşünüyoruz. Karşı yazılım firmasıyla görüşmenizi, eğer SIP kullanıcı adı ve şifresiyle işlem yapabiliyorlarsa SIP ile ilerlemenizi öneririz.

Numara hedefinin bir IP adresi olarak ayarlanması

 1. Öncelikle kullanmak istediğinizi uygulama veya servisin IP adresini ve port numarasını, ilgili uygulamanın destek hizmetleri ile iletişime geçerek öğreniniz.
 2. Ses > Numaralarım sayfasından kullanmak istediğinizi numarayı düzenleyerek hedefini IP olarak seçiniz.
 3. IP adresi alanına kullanmak istediğiniz uygulama veya servisin IP adresini ve port numarasını girerek ekle düğmesine basınız.
 4. IP adresini ve portu ekledikten sonra Kaydet düğmesine basınız.
Numaranın hedefinin IP bilgileriyle değiştirilmesi

IP işlemlerinde sık yapılan hatalar

 1. Numaranın yönlendirileceği IP ve PORT bilgisini Bulutfon’dan değil kullanacağınız yazılım firmasından almanız gerekmektedir. Örneğin Alotech kullanacaksanız, IP ve PORT alanına onlardan alacağınız IP ve PORT bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 2. Bulutfon sadece Türkiye yerleşke IP’leri kabul etmektedir. Eğer ilgili firma size yurtdışı IP sunarsa Bulutfon’a bu IP’yi tanımlayamazsınız.

Numara hedefinin SIP istemci olarak ayarlanması

 1. Ses > Numaralarım sayfasından kullanmak istediğinizi numarayı düzenleyerek hedefini SIP olarak seçiniz.
 2. Gelen ekrandaki SIP host, kullanıcı adı, parola bilgilerini hizmet aldığınız diğer firma ile paylaşın.
Numaranın hedefinin SIP bilgileriyle değiştirilmesi

Güvenlik duvarları için Bulutfon’un IP blokları

Bazen güvenlik gerekçesiyle bilgi işlem personeliniz, Bulutfon’un IP bloklarını güvenlik duvarlarına eklemek, güvenlik önemlerini artırmak istemektedir. Aşağıdaki blokları bilgi işlem personelinizle paylaşabilirsiniz.

Bulutfon’un IP blokları aşağıdaki gibidir.

 • 31.192.211.0/24
 • 31.192.213.0/24
 • 95.173.169.154

Trunk IP Servisinin Host ve IP Bilgisi

 • 95.173.169.154 / trgw01.bulutfon.net

Önemli not:
Bulutfon trunk sunucu için IP bloklarını değiştirebilir. Bu bağlamda TRUNK IP’sini çözümlemek için trgw01.bulutfon.net adresini kullanmanızı öneririz.

Konuyla ilgili her türlü sorunuz için destek@bulutfon.com’a ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top