Numarayı faks numarası olarak nasıl kullanırım?

Bulutfon santralinize ekli tüm numaraları faks almak ve faks göndermek için kullanabilirsiniz.

 • Numaranıza gönderilen faksın alınabilmesi için faks hizmetinin satın alınması gerekmektedir. Faks hizmetinin ücreti, tüm vergiler dahil yıllık 349 TL tutarındadır. Ayrıca faks gönderimi için yapılan aramalar konuşma tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir.
 • Faks hizmeti satın almak için tıklayınız.
 • Karşılama menüsünde gelen faks sinyali, otomatik algılanarak, karşı tarafa otomatik faks sinyali gönderilir.
 • Sinyalleşme sonunda alınan faks için Santral numaranızda tanımlı mail adresine bir bildirim e-maili gönderilir.
 • Faks bildirim maili için sistemde halihazırda hesabın oluşturulduğu mail adresi tanımlıdır. Mail adresini Faks> Faks Ayarlarından Eylemlerden düzenle diyerek değiştirebilirsiniz. Numarayı faks numarası olarak nasıl kullanırım? 1
 • Sadece bir e- mail adresi tanımlayabilirsiniz. Bu e-mail adresini e-mail servisiniz üzerinden bir e-mail grubuna yönlendirebilirsiniz.
 • Gelen faksın, faks bildirim mailine dosya olarak eklenerek gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için  Faks> Faks ayarları sekmesinden “Gelen faksı eklenti olarak gönder” butonunu aktifleyiniz.
 • Numaranızın sadece Faks sinyali vermesini sağlayabilirsiniz. Ses- Numaralarım alanından, numaranızın hedefini faks olarak düzenlemeniz gerekmektedir. Faks bildirim mail adresinizi kontrol ederek numaranızı güncelleyiniz.
 • Gelen faksları kullanıcı panelinde Faks > Gelen fakslar sayfasından da görebilirsiniz.
 • Bağlantıdan faks gönderme hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Bağlantıdan e-mail ile faks gönderme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Faks sorunları ve çözümleri

Faks eski ve analog bir teknoloji olduğu için bazı sorunları mevcuttur.

Faks gönderimi, mail gönderimi gibi uygun olduğu herhangi bir an iletilebilir bir gönderim değildir. Karşı faks cihazının gönderimi yapıldığı anda uygun olması gerekmektedir.

Cihazın meşgul olması, gönderen kişinini karşı faks sinyali beklemesi, Cihazların sinyalleştikleri kodeklerin uygun olmaması gibi durumlarda gönderimde sorun yaşanabilmektedir.

Bulutfon Faks hizmeti bu gibi sorunların tespit edilebilmesi ve giderilebilmesi amacı ile şu anda beta olarak test hizmeti vermektedir.

Bulutfon hatları voip hatlar olduğu için meşgul sinyali vermezler. Gelen faks sinyali karşılama menüsünde otomatik algılanır ve karşı faks sinyali verilir. Ancak numaranız bir dahiliye veya başka bir komuta hedefli ise gelen faks sinyali algılanmayacaktır.

Faks gönderimlerinde yaşanan bir diğer sorun da gönderimi yapan kişinin sizden faks sinyali istemesidir. Faksın alınabilmesi için gönderimin direk numaranıza yapılması gerekmektedir. Santraliniz üzerinden manuel olarak faks sinyali verilememektedir.

Yoğun bir faks trafiğine sahipseniz ayrıca bir faks numarası tahsis ederek numarayı faks numarası olarak işaretlemenizi öneririz.

Scroll to Top