Satış Takip E-Postası Nedir? Ne zaman Göndermeliyiz?

Satış takip e-posta gönderimi pazarlama kampanyalarında çok önemli bir yere sahiptir. Bu yazımızda satış takip e-postasının ne olduğundan ve bu e-postaların ne zaman gönderilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Satış Takip E-Postası Nedir?

Satış Takip E-postası Nedir
3d rendering of a cube with signs for email phone and letter

Potansiyel müşterilerinize ulaşmak aslında zorlu bir süreçtir ve bu süreçte asıl amacınız, satışlarınızı gerçekleştirerek müşteri kazanmaktır. Bu yüzden, potansiyel müşterilerinize ulaşma sürecinizin, olumlu bir şekilde sonuçlanıp bu müşterilerin artık mevcut müşterileriniz olmalarını tabii ki istersiniz. Ancak müşterilerin akıllarında kalarak sizi unutmamaları için çabalamanız gerekiyor ve bunu da çeşitli yollar deneyerek yapabilirsiniz. Satış takip e-postaları da potansiyel müşterilerinizi sizinle iletişime geçtikten sonra satın almaya ikna etmek ve markanızı akıllarında tutmak için kullanılan bir yöntemdir. Müşterilerinizi takip etmenin ve kendinizi hatırlatmanın oldukça etkili bir yolu olan satış takip e-postası, potansiyel müşterilerinizi mevcut müşterilere dönüştürmenizi sağlar.

Aynı zamanda, etkili satış takip e-postaları göndererek potansiyel müşterilerinizde markanıza ilgi uyandırabilirsiniz. Bu gönderdiğiniz takip e-postaları, e-posta pazarlama kampanyalarınız için de oldukça önemli bir yere sahiptir ve çalışmalarınızın, aynı zamanda kampanyalarınızın daha başarılı sonuçlar elde etmesini sağlar. E-posta pazarlaması, ürün tanıtımı veya kampanyalarla ilgili olabilir ve satış takip e-posta içeriği hazırlayıp göndererek çalışmalarınızı farklı alanlara dağıttığınızda, tüm e-posta pazarlama çalışmalarından daha fazla verim alabilirsiniz. Aynı zamanda, potansiyel müşterilerinizle farklı kanallardan iletişim kurmak ve onların dikkatini çekmek için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Özgün Satış Takip E-Postaları Nasıl Yazılır?

Özgün bir satış takip e-postası göndermek istiyorsanız, müşterilerinizin ilgi alanlarına göre e-postalar göndermelisiniz. Bunun dışında özgün satış takip e-postası göndermek için kişiselleştirilmiş e-posta içerikleri hazırlamanız ve potansiyel müşterilerinize özel ürünler sunmanız faydalı olacaktır. Ayrıca, onlara sunduğunuz ürünler onların taleplerine, ihtiyaçlarına, ilgi alanlarına göre olmalıdır. Bu sayede hem onların dikkatini çekecek hem de rakiplerinizden farklı olarak potansiyel müşterilerinizi anladığınızı ve onların taleplerini karşılayabildiğinizi göstereceksiniz. Ancak, takip e-postalarınızı potansiyel müşterilerinizin cevaplarını dikkate alarak hazırlamalısınız, otomatik olarak hazırlanan ve gönderilen e-postalar potansiyel müşterilerinizi sizden uzaklaştıracaktır.

Satış Takip E-Postası İçin Bazı Etkili Kurallar

  • Değerli E-postalar: Takip e-postalarınızın potansiyel müşterileriniz için değerli olmasını sağlamalısınız. Peki bu e-postalarınızı nasıl değerli hale getirebilirsiniz? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi müşteri adaylarınızın ilgi ve isteklerine göre e-posta içerikleri hazırlayıp göndermelisiniz, bu en önemli kurallardan biridir. Ancak bunun dışında, potansiyel müşterilerinizi, onlar için daha değerli e-posta içerikleri oluşturabilmek için gerçekten talepleri takip edin. Ürünlerinizi neden istediklerini ve sizinle neden ilgilendiklerini biliyorsanız, bu ürünlerden nasıl yararlanacaklarını, ne için kullanılabileceğini veya onlar için yararlı olabilecek içerikleri paylaşarak e-postaları daha değerli hale getirebilirsiniz.
  • Düzenli Takip E-postası: Etkili bir satış takip e-postası göndermek için uygulamanız gereken bir diğer kural da her zaman satış takip e-postası göndermektir. Potansiyel müşterilerinizle iletişime geçtiyseniz, onlara kendinizi hatırlatmanız gerekecektir ve kendinizi hatırlatmak için de takip e-postasını kullanmak sizin için doğru bir tercih olacaktır, ancak potansiyel müşterilerinizi satın almaya ikna etmeniz gerektiğinden yalnızca bir kez göndermek yetersiz olabilir. Bu yüzden, bunu yapmak için onları takip etmeniz ve kendinize hatırlatmanız gerekir, bu nedenle takip e-postaları göndermekten asla çekinmeyin ve düzenli olarak göndermeye devam edin. Sonuçlar kesinlikle sizin için olumlu olacaktır.
  • Otomasyon Kullanın: Yoğun çalışma programınız sırasında takip e-postalarınızı göndermeyi unutabilir veya erteleyebilirsiniz. Bu nedenle potansiyel müşterileriniz sizi unutabilir ve satın almaktan vazgeçebilir. Bunu önlemek için düzenli satış takip e-postası göndererek bunları saklamanız ve bunu hatırlamak için bir otomasyon kullanmanız gerekir. Bu sayede, belirttiğiniz tarihlerde unutmadan satış takip mailleri göndermeniz mümkün olacaktır. Ayrıca düzenli olarak gönderdiğiniz satış takip e-postası sayesinde potansiyel müşterileriniz ürünlerinizi satın almaya ikna olacaklardır.

Ne Zaman Kullanılır?

Takip e-postalarınızın zamanlaması, olumlu sonuçlar almak için çok önemlidir. E-postlarınızı ne zaman göndereceğinizi ve ardından potansiyel müşterilerinize ne göndereceğinizi bilmelisiniz. Ayrıca, satış takip e-postalarınızı göndermek için ne kadar bekleyeceğinizi, günün saatini ve haftanın günlerini bilmek, potansiyel müşterilerinizden, daha olumlu bir yanıt almanıza yardımcı olacaktır. Öncelikle, potansiyel müşterilerinizle ilk iletişiminizden sonra mutlaka göndermelisiniz. Çünkü bıraktığınız ilk izlenim ne olursa olsun müşteri adaylarınız, satın almaya ikna edilmeli ve kendinizi onlara unutturmamalısınız. Bunun dışında e-postalarınıza cevap alamıyorsanız mutlaka tekrar satış takip e-postası göndermelisiniz ki sizi unutan ya da e-postalarınızı görmemiş olan potansiyel müşterileriniz sizi tekrar hatırlasın ve böylece müşteri adaylarınızı satın almaya ikna edebilirsiniz.

İşletmeler İçin Faydaları

Müşterilerinize takip e-postaları göndermek, şirketinize birçok fayda sağlar. Örneğin, potansiyel müşterinize ilk izlenimden sonra bir takip e-postası göndermek, markanız hakkında olumlu düşünmelerini sağlar ve satın almaya ikna edilebilirler, böylece satışlarınızı artırarak hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinize, onlara değer verdiğinizi hissettirebilir, talep ve ihtiyaçlarını bilerek gönderdiğiniz satış takip e-postası size daha bağlı ve sadık müşteriler kazandırabilir. Bunların yanı sıra, müşterilerinizi anlayarak hareket ettiğiniz için çevreye sizinle ilgili olumlu tavsiyelerde bulunacaklar, böylece marka bilinirliğiniz artacaktır.

Satış Takip E-Postaları Kullanım Durumları

  1. İlk Görüşme Sonrası: Potansiyel müşterilerinize bir şekilde ulaştıktan ve ilk görüşmenizi yaptıktan sonra ilk beklentiniz size en kısa sürede ulaşıp olumlu cevap vermeleridir yani bir süre onları beklemeniz gerekir, teklifinizi değerlendirirken çevrelerinden tavsiyeler de alabilirler bu yüzden bu süre biraz daha uzayabilir. Ancak bir süre sonra hala bir yanıt almadıysanız, kendinize hatırlatmalısınız ve bunu nazik bir şekilde yapmalısınız. Potansiyel müşterileriniz için satış takip e-postası içeriği hazırlayarak onlara kendinizi hatırlatmış ve hala cevaplarını beklediğinizi belirtmiş olursunuz.
  2. Bir Teklif Sonrası: Potansiyel müşterilerinizin gönderdiğiniz takip e-postalarını açıp açmadığını, e-postanızı kaç kere açıp görüntülediğini, teklifinize kaç kere tıklayarak görüntülediğini veya web sitenizi ziyaret edip etmediğini kontrol etmek için araçlar kullanabilirsiniz. Bu sayede satış takip e-postasına gösterdikleri ilgiyi ve verdikleri tepkiyi fark etmeli ve onlara bir tetikleyici e-posta göndererek teklifiniz ve ürününüzle ilgilenip ilgilenmediklerini sormalısınız, böylece hem kendinize tekrar hatırlatabilirsiniz hem de gönderdiğiniz teklifin sonuçları hakkında sahip olursunuz. Böylece müşterilerinizin aklında kalan soruları cevaplama fırsatına sahip olacaksınız.
  3. Fuar Katılımları Sonrası: Bir ticaret fuarına veya konferansa katıldığınızı varsayalım. Sizin için epeyce potansiyel müşteri olacak ve bunlardan birkaçı ürünlerinizle ilgilenecek ve size iletişim bilgilerini bırakacak. Bu sizin için çok iyi bir fırsat, bu nedenle onlara markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan güzel ve ilgi çekici bir e-posta içeriği göndermelisiniz. Böylece size iletişim bilgileri bırakan potansiyel müşterileriniz sizi hatırlayacak ve ilgilerini çeken ürün veya hizmetler hakkında bilgi alacaklardır.
  4. Sesli Mesaj Bıraktıktan Sonra: Potansiyel müşterilerinize sesli mesaj yoluyla ulaşabilir ve birkaç kez sesli mesaj bırakabilirsiniz. Kimi zaman meşgul olabilirler, telefonunuza cevap vermemiş olabilirler, ancak böyle bir durumda sesli mesaj bıraktıktan sonra onlara bir satış takip e-postası göndermeniz sizin için faydalı olacaktır. Onları aradığınızı fakat kendilerine ulaşamayacağınızı belirten nazik ve samimi bir e-posta içeriği göndermeli ve size ulaşabilmeleri için telefon numaranızı yazmalısınız.
  5. Takip E-postası Gönderdikten Sonra: Potansiyel müşterilerinize gönderdiğiniz satış takip e-postasından sonra size cevap gelme olasılığı çok yüksek olmayabilir. Bu nedenle, ilk takip e-postanızdan sonra onlara başka bir satış takip e-postası göndermeniz faydalı olacaktır. Bu e-postada, ürün ve hizmetlerinizi satmakta ısrar etmeden kendinize hatırlatabilir ve aynı zamanda onları web sitenize yönlendirecek ilginç içeriklere yer verebilirsiniz, böylece web sitenize girip gezinebilirler ve ilgilerini çeken ve ihtiyaç duydukları ürünlerinize göz atabilirler.

Özet

Bu yazımızda sizlere satış takip e-postasından ve işletmenize sağlayacağı faydalarından bahsettik. Ayrıca, hangi durumlarda takip e-postası göndereceğinizi anlattık. Satışlarınızı artırarak hedeflerinize ulaşmak ve aynı zamanda, müşterilerinize kendinizi hatırlatmak satış takip e-postaları ile çok daha kolay olacaktır. Böylece potansiyel müşterileriniz, artık mevcut müşterileriniz olacaktır.

Kaynakça:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Email_remarketing

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top