Bulut Santral

Bulut santralinizi bir kaç dakika içinde fiziksel bir kurulum gerektirmeden Bulutfon ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Bulut santral hizmetimiz karşılama anonsları, bekleme müzikleri, dış ve iç hatları (dahili), mesai saatleri, çağrı grupları, görüşme kayıtı vb bir çok özelliği desteklemektedir.

Sanal santral karşılama menüsü ekran görüntüsü
Bulut santral karşılama menüsü ekran görüntüsü

Bulut Santral Özellikleri

Karşılama anonsları

Karşılama anonsları ile sizi arayanlara, şirket kimliğinizi anlatan bir anons dinleterek, ilgili kişi veya departmanlara, bir tuşlama ile bağlanmasını sağlayabilir, farklı numaralar veya durumlar için farklı senaryolar hazırlayarak, gelen çağrı trafiğini kolayca yönetebilir ve ilgili departmanlara iletilmesi ile iş yükünüzü azaltabilirsiniz.

Bekleme müzikleri

Sizi arayan müşterileriniz hatta beklerken, bulut santralinizde hazır yüklü olan müziklerden birini dinletebilir ya da kendi seçtiğiniz bir müziği veya hazırlamış  olduğunuz bir reklam anonsunu dinletebilirsiniz.

Dış hatlar

Bulutfon’ da kullandığınız santral paketine göre, birden fazla sayıda numarayı aynı bulut santralde kullanabilir, her bir numara için farklı senaryo oluşturabilirsiniz.

Mesai saatleri

Haftanın her günü için ayrı ayrı mesai saatleri ve öğle aralarını belirleyerek, sizi arayanlara mesai saatleriniz dışında farklı bir anons dinletebilirsiniz.


Dahililer

Her kullanıcı için bir iç hat ( Dahili ) numarası tanımlayabilir, gelen ve giden çağrıları dahili bazında yönetebilirsiniz. Çevrimiçi dahililer arasında, konumdan bağımsız olarak ücretsiz konuşabilirsiniz.


Çağrı grupları

Bir den fazla dahiliyi departman bazında çağrı grubu olarak tanımlayabilir, dahililerin aynı anda veya planlanan zamanlarda çalmasını sağlayabilirsiniz.

Ses kayıt sistemi

Bulut santralinize gelen ve giden çağrıları kayıt altına alabilirsiniz. Daha sonra bu çağrıları kullanıcı panelimizden dinleyebilir veya bilgisayarınız indirebilirsiniz. Üstelik ses kayıtları için herhangi bir saklama süresi veya depolama sınırı bulunmamaktadır.

Arama yönlendirme

Gelen çağrıları, ister ulaşılamadığında, isterseniz sürekli olarak harici bir numaraya veya santralinizdeki bir başka dahiliye yönlendirebilirsiniz.

Bulut Santral komutları

Dahiliniz üzerinden yaptığınız görüşmelerde belli tuşlamalar ile bulut santralinizde bulunan başka dahiliye çağrı aktarma, gelen bir çağrıyı kendinize çekme, geri arama , tekrar arama, sesli mesaj dinleme gibi komutlar gönderebilirsiniz.

Telesekreter

Dahilinize ulaşılamadığında sizi arayanların telesekreterinize sesli mesaj bırakmasını sağlayabilirsiniz.

Konferans

Gelen ve giden aramalarda, üçüncü bir iç hat numarasını (dahili)  konuşmaya dahil edebilirsiniz.

Bulut santral rapor özellikleri

Görüşme raporları

Numaralarınıza gelen ve giden tüm çağrıları, sizi arayıp cevaplanmayan çağrıları kullanıcı panelimizden raporlayabilirsiniz. ,

Dahili raporları

Dahililerin gün, hafta ve ay bazında yaptığı tüm çağrı sayısını ve konuşma süresini raporlayabilirsiniz.

Bulut santral bildirimleri

Cevaplanmayan çağrı bildirimi

Dahililer tarafından cevaplanmayan tüm çağrılar, kayıtlı e-posta adresinize e-posta olarak bildirilir.

Dinlenen anons bildirimi

Santralinizde belli bir anonsu dinleyen numaranın e-posta adresinize bildirilmesini sağlayabilirsiniz.

Bulut santral ekran görüntüleri

Sanal santral karşılama menüsü ekran görüntüsü
Bulut santral karşılama menüsü ekran görüntüsü
Mesai Saatleri Düzenleme Görüntüsü
Mesai Saatleri Düzenleme Görüntüsü
Karşılama Anonsu E-posta Bildirim Ayarları Görüntüsü
Karşılama Anonsu E-posta Bildirim Ayarları Görüntüsü
Çağrı grubu Düzenleme Görüntüsü
Çağrı grubu Düzenleme Görüntüsü
Dahili Düzenleme Görüntüsü
Dahili Düzenleme Görüntüsü
Yeni Bekleme Müziği Ekle Görüntüsü
Yeni Bekleme Müziği Ekle Görüntüsü
Dış Hat Listesi Görüntüsü
Dış Hat Listesi Görüntüsü
Dış Hatların Düzenlenmesi Görüntüsü
Dış Hatların Düzenlenmesi Görüntüsü

Bulut Santral ile ilgili sık sorulan sorular

Bulut santral nedir?

Bulut santral, VoIP altyapısı ve bulut teknolojisi ile internet üzerindeki sunucular üzerinde çalışan, herhangi bir fiziksel cihaza ihtiyaç duymadan size fiziksel santrallerin verebileceğinden daha fazla imkanlar veren bir santral sistemidir.

Bulut santral nasıl çalışır?

Bulut santral Bulut teknolojisi ile internet üzerindeki Bulutfon sunucularında çalışır. İnternet bağlantınız üzerinden akıllı telefon uygulaması, IP telefon, bilgisayar, FXS cihazı gibi cihazlar ile kullanabilirsiniz. Tüm Ayarlarını Bulutfon Online İşlem merkezi üzerinden yönetebilirsiniz.

Bulut santralin avantajları nelerdir?

Bulut santral, görüşme maliyetlerini düşürür. Fiziksel hat, kablolama  ve bakım gibi masrafları yoktur.
Bulut santral sistemleri ile ayrıca bir fiziksel cihaz maliyeti çıkarmadan kullanılabilir.
Analog telefon hatlarında olduğu gibi bir kanal sınırlaması yoktur. Aynı numara üzerinden aynı anda birden fazla gelen ve giden arama yapılabilir.
Konumdan bağımsız olarak kullanılabilirler.
Tüm ayarları bir kullanıcı paneli üzerinden kolayca yönetilebilir.

Bulut santrali nasıl kullanırım?

Bulutfon, bulut santral servisi, herhangi bir fiziksel cihaza ihtiyaç duymadan Bulut teknolojisi ile çalışan bir servistir. Bulutfon santralinizi akıllı telefonlar için Bulutfon uygulaması ile, IP telefonlar ve bilgisayarınız ile konumdan bağımsız olarak kolayca kullanabilirsiniz.

Bulut santral aboneliğime ekstra harici numara veya iç hat (dahili) alabilir miyim?

Bulutfon bulut santralinizi ihtiyacınıza göre istediğiniz zaman bir üst pakete geçirebilir, dilediğinizde de bir alt pakete indirebilirsiniz. Santralinizde paket içeriği kadar numara ve iç hat kullanabilirsiniz. En üst paketimizdeki dahili ve numara sayısı yeterli gelmez ise aylık 2,36 TLye dahili veya numara ekleyebilirsiniz.

Scroll to Top