Bulutfon Bayilik Sistemi

Genel prensipler

Bulutfon olarak bayilerimizle olan ilişkilerimizi dört prensip üzerinden konumlandırıyoruz.

 • Kazan kazan bir iş modeli
 • Açık iletişim
 • Önce insan
 • İtibarımız her şeyimizdir.

Bayilerden beklentilerimiz nedir?

Bulutfon olarak bayilerimizden aşağıdaki konularda beklentilerimiz vardır.

 • Her şeyin başında bayilerimizin Türk Ticaret Kanunu’nda belirttildiği şekilde basiretli tüccar olmalarını bekliyoruz.
 • Ürünlerimizin tanıtılıp, satış yapılması
 • Abonelik işlemleri için alınması gereken evrakları kontrol edilip alınması

Bulutfon olarak aşağıdaki konuları bayilerimizin yapmasını istemiyoruz.

 • Tahsilat
 • Destek vermek

Bayilerden istenen bilgi ve belgeler nelerdir?

Bayilerimizden aşağıdaki bilgi ve belgeleri talep ediyoruz.

 • Tüzel firmalar için imza sirküleri veya şahıs firmaları için imza beyannamesi
 • İmza yetkilisi kimlik fotokopisi
 • İmza yetkilisi son altı ayda alınmış adli sicil raporu
 • Kredi notu sorgulama için Findeks onayı
 • Vergi Levhası
 • KEP adresi
 • Mersis numarası
 • Oda kaydı
 • Vergiler dahil bir seferlik 500,00 TL bayilik başvuru ücreti

Bayilik sistemi nasıl işliyor?

Bayilik başvurunuz onaylandıktan sonra aşağıdaki şekilde işlemler devam ediyor.

 • Bulutfon ürünleri, yasal mevzuat, bayilik sistemi vb konularda eğitim verilmesi
 • Bayi panelinin açılması
 • Abonelerden aldığınız bayilik sözleşmesi, vb gerekli evrakları bayi panelinden yüklenmesi
 • Bulutfon operasyon departmanı evrakları kontrol ettikten sonra abonelik onaylanması
 • Her ay sonunda abonelik evraklarının aslını ve bayi komisyon faturanızı bizlere kargo yoluyla ulaştırılması
 • Her ayın 5’inde hesabınıza bu komisyon faturasına istinaden ödeme yapılması

Bayilik sistemiyle ilgili sık sorulan sorular

Bayi paneliyle neler yapabilirim?

Bayi paneli, bayilik işlemlerini yapabileceğiniz kullanıcı adı ve şifre ve sonrasında SMS onayıyla girebileceğiniz bir web paneldir. Abonelerden aldığınız evrakları yükleyebileceğiniz, Bulutfon operasyon departmanı tarafından yapılan abonelik işlemlerinin sonuçlarını görebileceğiniz, bayi komisyonlarını gördüğünüz web paneli deyebiliriz.

Bayi paneli üzerinden online satış yapabilir miyim?

Hayır. Bulutfon bayilik sistemi online satışa uygun bir sistem değildir. Bayi paneli paneli bir tanıtım sitesi değildir. Bayi paneli bulutfon.com adresi üzerinden kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapıp bayilik işlemlerini takip edebileceğiniz bir bayilik programıdır. Dükkanızda veya abonenin yanında yaptığınız satışların evraklarını yüklediğiniz, sonuçlarını takip ettiğiniz, komisyonlarınızı gördüğünüz bir yazılımdır.

Bayi olarak Bulutfon’un ürünlerini tanıtan bir internet sitesi yapabilir miyim?

Bayilerimizin ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanıtan siteler yapmasına soğuk bakmıyoruz ancak mevzuat ve bayilik politikalarımızdan dolayı dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır.

– İnternet sitesinde bayinin hizmeti veren firma olduğuna dair bir algı uyandırmamalıdır. Hizmeti veren firmanın Bulutfon olduğu açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.
– Bulutfon’un logosu, mümkünse kurumsal renkleri kullanılmalıdır.
– Abonelik sözleşmesinin Bulutfon tarafından yapılacağı, hizmeti Bulutfon’un vereceği, ödemenin Bulutfon’a yapılacağı ve faturanın Bulutfon tarafından düzenleneceği mutlaka belirtilmelidir.
– Abonelik sözleşmesinin boş bir kopyasına bağlantı verilmelidir.
– İki firma arasındaki ilişkinin bayilik olduğu net bir şekilde belirtilmelidir. İş ortaklığı, distribütör gibi yanlış kelimeler kullanılmamalıdır.
– Örnek vermek gerekirse şu şekilde bir açıklama sitede olmalıdır. “ABC LTD ŞTI firması Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK)‘dan işletmeci lisansına sahip Bulutfon Telekomünikasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bayisi olarak hizmet vermektedir. Abonelik sözleşmesi ve ödemeler Bulutfon A.Ş’ye yapılacaktır. Faturanız işletmeci Bulutfon A.Ş. tarafından düzenlenecektir.”
– Eğer böyle bir tanıtım sitesi yapmak istiyorsanız. Yayınlanmadan önce mutlaka bayi@bulutfon.com ile iletişime geçiniz.

Abonenin numarasını veya sms başlığı talebini biz abonenin yanındayken onaylayabilir miyim?

Bayilerimizin telefon hattı onaylama, iptal etme, sms başlığı onaylama, hat devir etme gibi abonelik işlemlerini yapma yetkileri yoktur. Bayilerimiz abonelerden gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde aldıktan sonra abonelik işlemlerinin yapılması için bayi paneli üzerinden evraklarla birlikte işlem taleplerini girmelilerdir. Bulutfon operasyon departmanı evrakları kontrol edip onayladıktan sonra abonelik işlemleri yapar. Abonelik işlemleri yapılınca sistem aboneye SMS ile bilgi verilir.

Eğer sıcak satıştan dolayı abonelik işlemlerinin abonenizin yanındayken kısa sürede yapılmasını istiyorsanız, yanınızda Canon P215 gibi portatif bir tarayıcı taşıyıp, evrakları bayi paneline eksiksiz yüklemeniz ve operasyon departmanın kontrole edeceği süre boyunca abonenin yanında kalmanız gerekmektedir.

Alt bayilik verebilir miyim?

Hayır. Alt bayilik telekomünikasyon sektörünü düzenleyen kanun ve yönetmeliklere alt bayiliğe izin vermemektedir.

Bayilerimizin ürün, hizmet, mevzuat vb konularda sürekli olarak bilgilendirilmesi, aynı lokasyonda birden fazla bayinin olmaması vb konulardan dolayı alt bayilik sisteminin telekomünikasyon sektörüne uygun olmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden ilerleyen dönemlerde izin verilse bile firma olarak alt bayilik sistemine sıcak bakmıyoruz.

Bayi olarak müşteriye fatura düzenleyebilir miyim?

Hayır. Bayinin aboneye kendi faturasını düzenleme talebi telekomünikasyon sektörünü düzenleyen kanun ve yönetmeliklere uygun değildir.

Türkiye’de bir firmanın haberleşmeye konu olan hizmetleri verebilmesi için Bilgi Teknolojileri Kurumu’ndan yetki alması gerekmektedir. Bunun dışında haberleşmeye konu olan hizmetler özel iletişim vergisine tabiidir. Yani Bulutfon veya benzeri bir telekomünikasyon firmasından hizmet alıp kendi markanız, kendi belirlediğiniz bir fiyatla ve faturanızla satış yapmak için hem Bilgi Teknoloji Kurum’dan onay hemde özel iletişim vergisi mükellefi olması gerekmektedir.

Mevzuat engeli dışında Bulutfon olarak bizler sanal santral hizmetimiz dahil olmak üzere bütün hizmetlerimizin kendi markamızla satılmasını istiyoruz. Bayinin aboneye fatura düzenlemesi fiyat farklılıkları, marka bilincinin azalması, abonede hizmet aldığı firma konusundaki kafa karışıklıkları nedeniyle beyaz etiket (white label) olarak bilinen bu satış modeli bizlerin istemediği bir konudur.

Bulutfon ürünlerini kendi markamla satabilir miyim?

Hayır. Bulutfon olarak ürün ve hizmetlerimizin kendi markamızla satılmasını istiyoruz.

Bulunduğum il de herkes bayilik alabilir mi?

Bulutfon olarak bayilik anlayışımızda şartlarımızın uygun olduğu her bayi adayıyla anlaşma sağlamak yerine bayinin bulunduğu şehir, pazar payı gibi kriterlere göre değerlendirmeyi tercih ediyoruz. Örneğin Tekirdağ ili için iki bayi düşünülürken , İzmir ili için beş bayi düşünebiliriz.

Bulunduğum ilde Bulutfon almak isteyen müşterileri doğrudan bayiye yönlendirebilir misiniz?

Eğer müşterimizden böyle bir talep olursa o müşteriye en yakın bayiye yönlendiririz. Müşterilerimizden talep genellikle aşağıdaki şekillerde gelmektedir.
– Gelip sistemi bana anlatabilir misiniz?
– Ofisiniz veya bayiniz varsa ziyaret edebilir miyim?
– Benim aciliyetim var. Evrakları sizin ofisinize getirebilir miyim?
– Bulunduğum ilde bizimle kim ilgilenecek?

İletişim

Bulutfon bayilik sistemiyle ilgili tüm sorularınızı bayi@bulutfon.com adresine sorabilirsiniz. Konuyla firmamızdan bayi temsilcisi Kadriye Kargın hanım ilgilenmektedir.