Bulutfon iOS uygulaması ve iOS-10 callKit Özelliği

Apple, gelecek hafta IOS-10 versiyonunu yayınlayacağını duyurdu. Bulutfon ve iş partnerlerimiz olarak IOS-10 versiyonun “callKIT” özelliği üzerine yoğun bir çalışma yaptığımızı belirtmek isterim.

Peki callKIT neden bu kadar önemli? Hangi problemi çözecek?

Maalesef Bulutfon akıllı cihazlar üzerinde yapabilecekleri sadece işletim sisteminin yani IOS ve Android’in ona izin verdikleriyle sınırlıdır. İşletim sistemleri güvenlik gerekçesiyle VoIP uygulamaların sim kart üzerinden gelen mobil hattınızın çağrılarına müdahale etmesine izin vermiyor. Yani Bulutfon üzerinden konuşurken normal sim kart üzerindeki mobil hattınıza bir çağrı geldiği zaman Bulutfon’un o çağrıyı bekletme, meşgul sesi verme gibi bir yetkisi olmuyor.

Böyle bir durumda Bulutfon uygulaması sadece Bulutfon çağrısına 1. Beklet 2. Müzik dinlet veya 3. Bulutfon aramasını kapat diyebiliyor. Aşağıda bu konuyla ilgili bir müşteri eleştirisini görebilirsiniz. Yani istesek bile yapamıyoruz çünkü IOS ve Android işletim sistemleri buna izin vermiyordu.

Bulutfon iOS uygulaması ve iOS-10 callKit Özelliği 1

iOS-10 ile birlikte callKIT özelliği artık VoIP uygulama çağrılarına da normal mobil numaralardaki çağrılar gibi davranmaya başlayacak. Yani artık Bulutfon ile konuşurken normal çağrılar beklemeye alınabilecek. Bulutfon üzerindeki gelen giden aramalarınız normal gelen giden aramalar bölümünde gözükebilecek.

Bütün bunlarla ilgili Apple firmasının “Enhancing VoIP Apps with CallKit”  konulu videosunu izleyebilirsiniz.

Peki kimler bu özellikten faydalanabilecek?

Tabii iOS-10 kullanıcıları diyebiliriz. “iOS-10 pre” versiyonunda da aynı özelliklerin çalışacağını düşünüyoruz. Apple’ın sektöre yön verdiğini düşünürsek yakın zamanda Android işletim sisteminde de callKIT özelliklerinin ekleneceğini düşünüyorum.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top