////Nginx ile 307 Yönlendirmesi

Nginx ile 307 Yönlendirmesi

Problem:

Bulutfon panelimizi daha rahat yönetebilmek için 2 ayrı uygulama haline getirme çalışmalarımız sürüyor. Bu süreçte uygulamamızın anasayfa tarafı bulutfon.com üzerinde çalışırken, uygulamamızın panel işlevselliklerini app.bulutfon.com subdomainine taşıyoruz.

Bu yüzden uygulamamızın kullanıcı girişini gerektiren işlevselliklerin tamamının url’i değişecek. Kullanıcının browser üzerinde gerçekleştirdiği işlemler açısından problem oluşmayacaktı fakat daha önceden yapılan api entegrasyonlarında bu url değişikliği büyük bir problem teşkil ediyordu çünkü API erişimi için token almak isteyen kullanıcılarımız geri dönüş olarak 404 cevabı alacaktı.

Çözüm:

API üzerinden gelen istekler genellikle POST istekleri olduğu için route katmanında yapacağımız 301 yönlendirmesi işimizi görmüyordu. Bu yüzden nginx katmanında 307 yönlendirmesi yaptık. Bunun için aşağıdaki basit kod parçacığı yeterli oldu.

server {
  listen 443;
  .
  .
  .
  location /oauth/ {
    return 307 $schema://$subdomain.bulutfon.com/$request_uri$is_args$args;
  }
}

Anlaşılacağı üzere bu kod parçası /outh/ adresine gelen tüm istekleri olduğu gibi parametreleri ile birlikte istediğimiz subdomaine yönlendiriyor. Bu sayede kullanıcılarımız daha önce yaptıkları entegrasyonlarda kodlarını değiştirmeden hizmet almaya devam edebilecek.

Kaynakça:

tarafından|2016-09-21T10:57:41+00:00Ağustos 13, 2015|Kategoriler: Geliştirici Makaleleri, Genel|Etiketler: , |Yorum yok
Bu yazı faydalı mıydı? Hayır | 0 Evet | 0

Yazar Hakkında:

Bulutfon Kurucu Ortağı & Genel Müdürü

Siz de fikrinizi belirtin