Nuget Nedir?

Nuget ,Microsoft geliştirme platformu için 2010’da Visual Studio’da piyasaya sunulan ve 2012 ile default olarak yüklü gelen NUGET, Visual Studio projemiz için eklemek istediğimiz 3. parti paket(sonradan eklenilebilen programlar; AjaxControlToolkit, Jquery, Facebook, log4net vb.) ve DLL’leri (Dynamic Link Library) bizim yerimize otomatik olarak ekleyen ücretsiz ve açık kaynak paket yöneticisidir.

Nuget-Logo

 

Nuget Gallery paket yönetim uygulaması açık kaynak kodlu olduğu için kendi kütüphanenizi oluşturabilir Nuget Gallery‘e koyabilirsiniz.

nuget1

Nuget Nasıl Kurulur?

NuGet doğrudan Visual Studio içerisinde entegre olarak çalışmaktadır.Kurulumu iki şekilde yapılabilir. İlki doğrudan CopePlex üzerinden kurulum dosyasını indirerek kurabilirsiniz.İkinci olarak Visual Studio 2010 içinde Toolsseçeneğinde Extension Manager’i tıklarız ve nuget diye aratırsak çıkan Nuget Package Manager ‘in Download butonuna tıklayıp kurulumunu yapabilirsiniz.

nuget-kurulum

Visual Studio’yu yeniden başlatmanız gerekmektedir.
NuGet Package Manager Console kullanarak yada Add Library Package Reference penceresinden yeni paketler yükleyebilir, güncelleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Add Library Package Reference seçeneği sadece solution açık durumda iken kullanılabilir.
*Gelin kullanımını bir örnekle görelim:
Önceden yazmış olduğumuz “banka_hesabı” programımızı açıp  Tools –> Library Package Manager–> Manage NuGet Packages for Solution yollarını takip ediyoruz. Karşımıza çıkan aynı zamanda ihtiyacımız olan EntiyFramework ve bootstrap için install butonuna bastığımızda programımıza eklendiğini göreceksiniz.

nuget-manage

Projemizin dosyalarından da eklendiğini görebilirsiniz.nuget2

Şimdi de Package Manager Console‘da işimize yarayacak birkaç Nuget komutunu inceliyelim;

  1. getpackage remote   = Nuget sunucusu üzerinde bulunan ve indirebileceğiniz tüm kütüphaneleri listeler.
  2. getpacgake remote filter (kriter)  = Nuget sunucusundaki kritere uygun olan kütüphaneleri listeler.
  3. Installpackage (Kütüphane adı)= Adı verilen kütüphane, proje içerisine indirilir ve gerekli görüldüğü zaman config dosyaları güncellenir. Örnek: PM: InstallPackage EntityFramework

Daha fazla komuta gethelp komutu ile ulaşabilirsiniz.

Kendi Nuget Paketimizi nasıl yayınlarız?

İlk önce geliştirdiğimiz kütüphaneyi Nuget‘e koyabilmemiz için Nuget Package Explorer‘ı indirip kurmamız gerekiyor. Sonra karşımıza çıkan tablodan Create a new package‘ı tıklamalıyız.

Karşımıza çıkan Package metadata penceresindeki bilgileri kütüphane bilgilerine göre dolduruyoruz. DLL dosyalarını koyabilmek için açılan pencerenin Package contents kısmında sağ tıklayıp Add Lib Folder’ı seçiyoruz ve Lib‘e sağ tıklayıp Add existing File dediğimizde DLL dosyalarını ekleyebiliyoruz.

nuget-expolorer

Karşımıza çıkan Package metadata penceresindeki bilgileri kütüphane bilgilerine göre dolduruyoruz. DLL dosyalarını koyabilmek için açılan pencerenin Package contents kısmında sağ tıklayıp Add Lib Folder’ı seçiyoruz ve Lib‘e sağ tıklayıp Add existing File dediğimizde DLL dosyalarını ekleyebiliyoruz.

nuget-package-explorer

Kütüphanemizi kaydettikten sonra yayınlamak için NuGet hesabına sahip olmalısınız. Eğer hesabınız yoksa buradan kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra giriş yapıp Upload Package seçeneğini tıklayarak dosyaları yükleyebilirsiniz.

Ayrıca Visual Studio 2015 Nuget API v3 kullanmakta ve bu bazı paket yüklemelerinde sorun çıkarabilir. Bunun için Tools–> Nuget Package Manager –> Package Manager Settings  –> Package Sources –> Available package sources sekmeleri takip etmeli ve yeni Nuget sources eklemelisiniz. Sources alanına https://www.nuget.org/api/v2/ adresini yazmalısınız. Böylelikle paket yüklemedeki sorunu çözmüş olursunuz.
Buraya tıklayarak en popüler NuGet paketlerini bulabilirsiniz.
Kaynakça :

tarafından|2018-02-08T14:16:39+00:00Eylül 4, 2015|Kategoriler: Genel|Etiketler: , , |Yorum yok
Bu yazı faydalı mıydı? Hayır | 0 Evet | 1

Yazar Hakkında:

Siz de fikrinizi belirtin