Numara taşıma süreçleri ve dikkat edilmesi gerekenler

Voip nedir?

Numara taşıma süreçleri abonelere cayma bedeli, internet hizmetinin iptali gibi hoş olmayan durumlar meydana getirdiğinden konuyu madde madde bu yazımızda inceledik. Kazasız belasız bir numara taşıma sürecisi yapmak için dikkat edilmesi gereken konuları tek tek sizlere bu yazımızda sunuyoruz.

Numara taşıma sistemi nedir?

Abonenin mevcut numarasını değiştirmeden hizmet aldığı operatörden ayrılıp, farklı operatöre geçmesidir. Sabit numara taşıma işlemiyle daha önce hizmet aldığı operatördeki faturalama işlemi sona erecektir. Artık yeni anlaştığı operatör üzerinden hizmet almaya başlayacaktır.

Numara taşıma başvurusu nasıl yapılır?

Numara taşıma başvurusu yapmak için abonelik işlemleri yapılması gerekmektedir. Abonelik sözleşmesi ve numara taşıma formu ıslak imzalı olarak Bulutfon aktivasyon birimine gönderilmelidir. Numara taşıma formunda hizmet aldığı operatör ve geçiş yapılacağı saat dilimi kullanıcı tarafından seçilmelidir. Geçiş işlemi ve evrak işlemleri öncesinde kullanıcı mutlaka mevcut operatöründe hesabının kurumsal veya bireysel olduğunu teyit ederek ona uygun form ve hesap ile başvuru yapmalıdır.

Numaranın taşınması ne zaman ve nasıl olur?

Bireysel abonelerde, numara taşıma süreçleri kimlik ve bireysel numara taşıma formu ile sistem üzerinden karşı operatöre taşıma talebinde bulunulur. Kurumsal abonelerde ise şirket evrakları ve kurumsal numara taşıma formu ile karşı operatöre başvuru yapılır. Geçiş süresi aksi bir durum olmadıkça üç iş gününde tamamlanır. Karşı operatör numara geçişini onayladığında geçiş yapılacak zaman bilgisini verir. Bu doğrultuda Bulutfon kullanıcı panelinde sistem tarafından geçiş zamanı otomatik olarak sağlanır ve aboneye bilgilendirme mesajı gider.

Numaranın taşındığını nasıl anlarız?

Numara geçişi yapıldığında aboneye Bulutfon sistemi tarafından bilgi mesajı gönderilir. Numara taşıma süreçlerini operatörler BTK’nin sağladığı bir alt yapı ile takip etmektedirler. İnternet üzerinden taşıma yapılan numaranın operatör bilgisini turkiye.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Numara taşıma süreçlerinde nelere dikkat edilmelidir?

Aşağıdaki konulara taşıma işlemi başlatmadan önce dikkat etmelisiz.

  1. Taşıma işlemini yapıldıktan sonra eski operatörünüz hattın üzerindeki hizmetleri iptal edecektir. Bu yüzden hattın üzerinde internet, güvenlik kamerası, televizyon aboneliği olup olmadığı önceden kontrol etmelisiz. İptal edilen hizmetlerin cayma bedeli sizlere eski operatörünüz tarafından cayma faturası ile yansıtılabilir. Sizlere önerimiz özellikle internet hizmetinizi taşıma işleminden önce yalın internette çevirmenizdir.
  2. Bir çok operatör aboneleriyle 12 veya 24 aylık taahhütlerle çalışmaktadır. Taşıma işlemi yapılınca bir taahhütü bozup bozmadığınızı ancak eski operatörünüz bilebilir. Bu yüzden işlemler başlamdan önce mutlaka eski operatörünüzle görüşmenizi öneririz.
  3. Taşıma işlemi gerçekleşince telefonlarınız artık Bulutfon sisteminde çalışacaktır. Bu yüzden santral, telefon vb ayarlarınızı taşıma işlemi bitmeden Bulutfon panelinizden ayarlamanızı tavsiye ederiz. Böylece sizleri arayan müşterileriniz, taşıma işlemi bitince sizlere ulaşamama problemi yaşamayacaklardır.

Numara taşıma süreçleri ile ilgili sık sorulan sorular

Numara taşıma işleminde ücret alınır mı?

Bu yazı 2020 Mart ayında yazıldığı için bu tarihteki bilgilere göre yazılmıştır. İlk yıl taşıma yapılan numaralardan ücret alınmaz.İkinci yıl her numara için kdv dahil 11,80 TL numara kullanım ücreti alınır.

Numara taşıma süresi başladığında hatta kesinti yaşanır mı?

Numara taşıma süreçleri içerisinde ,geçiş yapılacak saate kadar geldiği operatör üzerinden kullanım yapılmaktadır.Sadece geçiş saatinde bir kaç dakikalık kesinti ile yeni operatöre geçmiş olur.

Taşıma yapılacak numara üzerinde hizmet var ise geçiş yapılabilir mi?

Evet geçiş yapılabilir.Taşınacak numara üzerinde hizmetler otomatik iptal olacaktır.Otomatik iptal edilen aboneliklerde cezai işlem uygulanabilir.Bu durumda numara taşıma işlemi yapılmadan önce mutlaka numaraya bağlı bir hizmet olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

444’lü numaralar taşınabilir mi?

Sadece Türk Telekom’a ait olup taşıma işlemi yapılamamaktadır.

Numaranın hangi operatörde olduğunu nasıl anlarız?

Numara taşıma turkiye.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Numaranızı Bulutfon’a taşımak için Numara Taşıma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top