5 Uzaktan Çalışma Problemleri ve Çözümleri

Bu yazımızda uzaktan çalışma problemleri ve çözüm önerilerini bir kaç başlık altında sizlere anlatmaya çalışacağız. Sunduğumuz çözümler ekibinizi yönetirken yaşanılan iletişim problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

İletişim Problemi

Ekiplerin yaşadığı uzaktan çalışma problemleri nelerdir? Neden oluyor?

Uzaktan çalışan ekiplerin yan yana olmamasından dolayı bazen iletişim problemleri yaşanmaktadır. Ofis içerisinde çalışan kişiler sorularına anlık cevap alabildikleri için iletişim problemi yaşamazlar. Aşağıda bahsettiğimiz çözüm önerileri, uzaktan çalışan ekiplerinizi yönetmeniz için sizlere yardımcı olacaktır.

Çözüm önerileri

 1. Günlük, haftalık kısa toplantılar yapabilir, mümkünse video konferanslar düzenleyebilirsiniz.
 2. İş akışınızı özel uygulamalar (Slack, Google Hangouts, Zoom vb.) üzerinden ekibinizle paylaşabilirsiniz. Bulutfon olarak Google Hangouts üzerinden iletişim kurmaktayız.
 3. Ekibinizle iletişim kurarken söylemek istediklerinizi açık ve anlaşılır bir şekilde anlatmalısınız.
 4. Ekip içerisinde yanlış anlaşılmalara yol açmamak için emir kipi ile değil kibar nazik bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.
 5. Ekip arkadaşlarınızın iş akışını engellememek için acil olmayan işlerinizi e-posta ile bildirebilirsiniz.
 6. Ekibinizin işinde kullanabileceği doküman ve bilgilerin (Google Drive, Dropbox vb) ortak bir klasörde erişebilir olmasını sağlayabilirsiniz.

Odaklanma Problemi

Uzaktan çalışan ekiplerin yaşadığı bir diğer problem ise odaklanma sorunudur. Uzaktan çalışan ekiplerin bazıları evden bazıları iş gereği kafede çalışabilmektedir. Bu sebepten dolayı aşağıdaki çözüm önerileri ile odaklanma probleminizi minimuma indirecektir.

Çözüm önerileri

 1. Kendinize ait bir çalışma alanınız olmalı.
 2. Bazı kişiler için kısık sesle dinlenecek müzik odaklanmanızı arttıracaktır.
 3. İyi bir kulaklık kullanılmalı. Dışarıdan gelecek sesler ve gürültülerden etkilenilmemesi gerekir.
 4. Verimli çalışma tekniği için Pomodoro, (10+2)* 5 Tekniği yöntemini ekip arkadaşlarınızın uygulamasını sağlayabilirsiniz.

Pomodoro Tekniği, 1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi yöntemidir. Nasıl uygulanmalıdır sorusunun cevabını detaylı incelemek isterseniz Wikipedia‘dan bilgi alabilirsiniz.

(10+2)* 5 Tekniği, Merlin Mann’in 2005’te sunduğu üretkenlik metodu fikri nasıl uygulanmalıdır detaylı incelemek isterseniz buradan okuyabilir sizler de kendi ekibiniz için uygulamalarını önerebilirsiniz.

Motivasyon Düşüklüğü

Uzaktan çalışma problemi arasında motivasyon düşüklüğü en çok yaşananlardandır. Ofiste çalışmak bazı kişiler için sosyalleşme alanıdır. Sürekli ofis dışında çalışan ekipleriniz özellikle evden çalışan kişilerde sosyalleşme azaldığı için motivasyon düşüklüğü yaşanabilir. Aşağıdaki çözüm önerileri ile bir nebze motivasyon düşüklüğünü ortadan kaldırmış olacağız.

Çözüm önerileri

 1. Mesai saatleri içinde ekibinizle bazen eğlenceli sohbet yada paylaşımlarda bulunabilirsiniz.
 2. Ekip arkadaşlarınızı desteklemek için başarılarını şirket genelinde kutlayabilirsiniz.
 3. Yılda en az bir kere fiziksel olarak bir araya gelebilir, iş dışında sosyal aktivitelere ekibinizle birlikte katılabilirsiniz.

Donanım ve Altyapı Problemi

Kafe, ev vb yerlerde donanım ve alt yapı problemleri ile karşılaşılmaktadır. Ses problemi, internet bağlantısı sorunu, bilgisayar güvenlik problemi için aşağıdaki çözüm önerileri ile donanımsal alt yapı sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Çözüm önerileri

 1. Uzaktan çalışacak kişiler için şirketler personeline donanımı eksiksiz sağlamalıdır. Bilgisayar,laptop,monitör,klavye ve kulaklık vb. ekipmanlar temin edilmelidir.
 2. Bilgisayar kullanımı için güvenlik önlemleri alınmalıdır.
 3. Çalışan kişinin bulunduğu ortamdaki internet hızı kontrol edilmelidir. Görüşmelerde seste yaşanan sorunlar için daha önce yayınlamış olduğumuz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.
 4. Telefonla iletişim kurulması için masa üstü uygulama yada şirket cep telefonu verilebilir. Bulutfon olarak masa üstü yazılım ile iyi bir kulaklık yardımıyla iletişim kurulmaktadır.

Zaman Farkı Problemi

Uzaktan çalışma problemleri arasında farklı kıtalarda çalışanlar saat farkından dolayı mesai saatlerinde değişikliğe gidebilir. Bahsetmiş olduğumuz çözüm önerileri ile sizlere bu konuda yardımcı olmayı umuyoruz.

Çözüm önerileri

 1. Yazılı iletişim sırasında uzun uzun açıklamalar yapılmalı, yazılan yazıların karşı taraf açısından anlaşılır olduğundan emin olmalıdır.
 2. Hızlı geribildirimde bulunarak iş bitirme sürecinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede ekibinizin iş planını kontrol altında tutmuş olursunuz.

Sonuç

Bu blog yazımızda uzaktan çalışan ekiplerin yaşamış olduğu bazı problemleri ve bunlara çözüm önerileri derledik. Uzaktan çalışan ekiplere faydalı olmasını umuyoruz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top