Sanal Santral

Bulutfon ile birkaç adımda, kurulum gerektirmeden, anında sanal santralinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Bulutfon sanal santral sistemi, karşılama anonsları, bekleme müzikleri, dış ve iç hatları (dahili), mesai saatleri, çağrı grupları, görüşme kayıtı vb bir çok özelliği desteklemektedir.

Bulutfon Tanıtım Videosu

Sanal santral özellikleri


Sanal santral rapor özellikleri


Sanal santral bildirimleri


Sanal santral ekran görüntüleri

Sanal santral karşılama menüsü ekran görüntüsü
Sanal santral karşılama menüsü ekran görüntüsü
Karşılama Anonsu E-posta Bildirim Ayarları Görüntüsü
Karşılama Anonsu Tuş Ataması Görüntüsü
Çağrı grubu Düzenleme Görüntüsü
Dahili Düzenleme Görüntüsü
Yeni Bekleme Müziği Ekle Görüntüsü
Dış Hat Listesi Görüntüsü
Dış Hatların Düzenlenmesi Görüntüsü
Mesai Saatleri Düzenleme Görüntüsü

Sanal santral ile ilgili sık sorulan sorular

Sanal santral nedir?

Sanal santral, VoIP altyapısı ve Bulut teknolojisi ile internet üzerindeki sunucular üzerinde çalışan, herhangi bir fiziksel cihaza ihtiyaç duymadan size fiziksel santrallerin verebileceğinden daha fazla imkanlar veren bir santral sistemidir.

Sanal santral nasıl çalışır?

Sanal santral Bulut teknolojisi ile internet üzerindeki Bulutfon sunucularında çalışır. İnternet bağlantınız üzerinden akıllı telefon uygulaması, IP telefon, bilgisayar, FXS cihazı gibi cihazlar ile kullanabilirsiniz. Tüm Ayarlarını Bulutfon Online İşlem merkezi üzerinden yönetebilirsiniz.

Sanal santralin avantajları nelerdir?

Sanal santral, görüşme maliyetlerini düşürür. Fiziksel hat, kablolama  ve bakım gibi masrafları yoktur.
Sanal santral sistemleri ile ayrıca bir fiziksel cihaz maliyeti çıkarmadan kullanılabilir.
Analog telefon hatlarında olduğu gibi bir kanal sınırlaması yoktur. Aynı numara üzerinden aynı anda birden fazla gelen ve giden arama yapılabilir.
Konumdan bağımsız olarak kullanılabilirler.
Tüm ayarları bir kullanıcı paneli üzerinden kolayca yönetilebilir.

Sanal santral aboneliğimi nasıl aktif edebilirim?

Sanal Santral satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra, Bulutfon Online İşlem Merkezinde Abonelik > Evraklar sayfasına, sizden istenen belgeleri yükleyerek ve Abonelik Sözleşmesi, Numara Tahsis Formu , Numara Taşıma Formu gibi belgeleri çıktı alıp, imzalayıp, İstanbul ofisimize anlaşmalı olduğumuz kargo firmasi ile göndererek aboneliğinizi aktif edebilirsiniz.

Sanal santrali nasıl kullanırım?

Bulutfon Sanal Santral servisi, herhangi bir fiziksel cihaza ihtiyaç duymadan Bulut teknolojisi ile çalışan bir servistir. Bulutfon santralinizi akıllı telefonlar için Bulutfon uygulaması ile, IP telefonlar ve bilgisayarınız ile konumdan bağımsız olarak kolayca kullanabilirsiniz.

Mevcut numaranı Bulutfon sanal santralimde kullanabilir miyim?

Sabit hat numaralarınızı Bulutfon’a taşıyarak sanal santralinizde kullanabilirsiniz. Üstelik aylık sabit ücret masrafından da kurtulursunuz. Bulutfon’da numara ücretleri yıllık 11,80 TL’dir. İlk numara ve taşınan numaraların ilk yılı ücretsizdir.

Herhangi bir taahhüt veya cayma bedeli var mı?

Bulutfon Sanal Santrali için herhangi bir taahhüt veya cayma bedeli yoktur. İstediğiniz zaman kolayca iptal edebilirsiniz. Bulutfon sadece sizlere hediye ettiği bir cihaz veya hediye ettiği aylık santral paketi varsa bunları son bir faturayla sizlere yansıtır. Eğer böyle bir kampanyadan faydalanmadıysanız bir cayma bedeli ödemezsiniz.

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Bulutfon Santrali ön ödemeli bir servistir. Kredi kartı, banka kartı, havale ve EFT ile ödemelerinizi yapabilirsiniz. Gerçekleştirmiş olduğunuz ödemenin faturası, ayın son günü E-Fatura olarak sizlere iletilir. İsterseniz Kredi veya banka kartınızı sisteme tanımlayarak otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Bireysel olarak sanal santral abonesi olabilir miyim?

Bulutfon sanal santral hizmetine bireysel olarak abone olabilirsiniz. Kayıt esnasında sizden nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi talep edilmektedir.

Sanal santral iptal ve iade koşulları nelerdir?

Sanal santralinizi, herhangi bir koşul olmaksızın, istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Numaranızı, istediğiniz zaman, koşulsuz olarak başka bir operatöre taşıyabilirsiniz. Kullanmadığınız ileri dönemki ödemelerinizi, kullanılan süre düşülerek, ödeme makbuzu veya iade faturası ile iade alabilirsiniz.

Sanal santral aboneliğime ekstra harici numara veya iç hat (dahili) alabilir miyim?

Bulutfon sanal santralinizi ihtiyacınıza göre istediğiniz zaman bir üst pakete geçirebilir, dilediğinizde de bir alt pakete indirebilirsiniz. Santralinizde paket içeriği kadar numara ve iç hat kullanabilirsiniz. En üst paketimizdeki dahili ve numara sayısı yeterli gelmez ise aylık 2,36 TLye dahili veya numara ekleyebilirsiniz.

Sanal santral destek hizmetiniz var mıdır?

Bulutfon sanal santralinizin tüm ayarlarını kolayca Bulutfon online işlem merkezinden yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerimizden ve bilgi bankamızdan sorun yaşadığınız konular hakkında destek alabilirsiniz. Müşteri hizmetlerimiz gerektiğinde bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı kurarak destek verebilmektedir. Altyapı hizmetleri ve kablolama gibi işlemler için bölgenizde var ise Bulutfon bayilerinden ücret karşılığında hizmet alabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimizden bölgenizde bulunan bayi hakkında bilgi alabilirsiniz.


Rakamlarla Bulutfon

Türkiye’yi VoIP, sanal santral teknolojilerle tanıştırıyoruz.

3.000+
Müşteri

Bulutfon olarak 3.000 üzeri müşteriye hizmet veriyoruz.

6.000+
Kullanıcı

Firmamız ürünlerini kullanan toplam 6.000 üzeri kullanıcımız vardır.

41
Bayi

Bulutfon olarak 41 adet bayimiz ile sizlere en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

9
Entegrasyon

Bulutfon Slack, REOS, Apsiyon, MyBasicCRM, TeamGram vb bir çok hazılımla entegre çalışmaktadır.

3.000+ adet firma Bulutfon’u tercih etti. Bunlar arasında sizleri de görmek isteriz.