E-Posta Pazarlaması Nedir? E-Posta Pazarlamasının 4 Faydası

Bu yazımızda sizlere e-posta pazarlaması kavramı ve bu pazarlama türünün faydalarından bahsedeceğiz.

E-Posta Pazarlaması Nedir?

E-Posta Pazarlama

“E-mail marketing” yani markaların sıkça tercih ettiği “e-posta pazarlaması” nedir? Markaların hedef kitlelerine e-posta yoluyla ürün tanıtımı, bilgilendirme, kampanya ve kutlama içerikli mesajları göndermesine doğrudan pazarlamanın bir türü olan e-posta pazarlamasıdır. Hemen hemen hepimiz gün içerisinde birçok farklı markadan e-posta alıyoruz. Genel olarak bu e-postaların içerikleri indirim, çeşitli kampanyalar, özel gün kutlamaları veya sadece bilgilendirme amaçlı olabilir, bazılarımız bu e-postaları görmezden gelirken, bazılarımız bu e-postaları dikkatle inceleyip yararlanmaktadır. Gönderilen e-postanın konu başlığının müşterilerin dikkatini çekmesi ve e-postanın içeriği hakkında bilgi vermesi çok önemlidir. Çünkü hiçbirimiz bizi ilgilendirmeyen bir e-postayı açmayız bile bu yüzden işletmelerin kendilerini geliştirmeleri gereklidir.

E-Posta Pazarlamasının 5 Öneml////i Unsuru

  • Hedefleme: E-postanızı hazırlamadan önce hedef kitleniniz belirleyerek onlara yönelik bir e-posta hazırlamalısınız. Bu yüzden hedefleme, e-posta pazarlaması için atmanız gereken ilk adımdır. Bu aşamada müşteri profillerini nasıl oluşturacağınızı anlatan yazımıza buradan göz atabilirsiniz.
  • Zamanlama: Doğru zaman, bir ürünü satmak için en önemli unsurlardan biridir. Çünkü, hedef kitlenize özel gün ve kampanya dönemlerinde e-postalar göndererek sizi tercih etmelerini sağlamak oldukça kolay olacaktır.
  • Kişiselleştirme: Hedef kitlenize özel hazırladığınız e-postalar sizi her daim daha ön planda tutacaktır. Bu yüzden onlara isimleriyle hitap ettiğiniz e-postalar sizin için kurtarıcı bir pazarlama taktiğidir.
  • İlgi Çekici İçerik: Geldik içerik hazırlama kısmına. Bu aşamada, hedef kitlenizi tanımanız ve ihtiyaçlarına aynı zamanda ilgilerine yönelik e-posta içerikleri hazırlamanız gerekmektedir.
  • Raporlama: Ve son olarak gönderdiğiniz e-postaları ve dönüşümleri takip etmelisiniz. Çünkü, hedef kitlenizin e-postanıza verdiği tepkilere göre onlara özel kampanyalar hazırlayabilir ya da belirli aralıklar ile kendinizi hatırlatmak amaçlı e-postalar gönderebilirsiniz.

E-Posta Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

E-posta pazarlaması, doğrudan pazarlama yöntemlerinden en verimli olan pazarlama yöntemidir ve işletmeler için birçok faydası vardır, bu faydalar sayesinde markanız için reklam verebilir, markanızın tanıtımını yapabilir, ve web sitenizin trafiğini kolayca artırabilirsiniz. Başarılı bir e-mail marketing çalışması ile şirketinizin maliyeti düşecek, marka bilinirliğiniz artacak ve müşteri ilişkileriniz de bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenecektir. Bunların yanı sıra, ölçülebilir ve takibinin de kolay yapılması sayesinde, kampanyalarınızı, promosyonlarınızı ve reklamlarınızı e-postalarınızın dönüşümlerini takip ederek şekillendirebilirsiniz.

Düşük Maliyet Sağlar

E-posta yoluyla yapılan pazarlama diğer pazarlama yöntemlerinden çok daha ucuzdur ve genelde satış amaçlı kullanıldığı için harcanan bütçeyi dengeleyerek size bir dönüşüm oranı sağlayacaktır. Ayrıca el ilanı, dergi reklamı, TV, billboard gibi yöntemler günümüzde hala popüler ve etkili pazarlama yöntemleri olsa da maalesef işletmeler için maliyetli yöntemlerdir. Dolayısıyla müşterilerinize ulaşmak için e-posta pazarlaması, işletmenize düşük maliyet sağlayacaktır. Bu sayede reklam maliyetleri önemli ölçüde düşebilir ve karlılık oranınız da aynı yönde artabilir. Üstelik, e-posta pazarlaması size düşük maliyetin yanı sıra bir de zaman tasarrufu sağlayacaktır bu sayede zamanınızı da daha verimli kullanabileceksiniz.

Marka Bilinirliğini Artırır

E-posta pazarlama sayesinde sadece mevcut müşterilerinize değil, şirketinizi daha önce tanımayan fakat hedef kitleniz olan herkese kampanyalarınız hakkında e-postalar göndererek dikkat çekebilir ve farkındalık yaratabilirsiniz. E-posta içeriğiniz ve e-posta pazarlama kampanyalarınız dikkat çekiciyse, örneğin şirketinizin onlar için sağladığı hizmet ve faydalardan bahsetmek ve onları bilgilendirici içeriklerle desteklemek size fayda sağlayacak böylece marka bilinirliğiniz artacaktır. Bu sayede hedef kitlenize doğru stratejiler ile ulaşarak onları satın almaya teşvik edebilir aynı zamanda mevcut müşterileriniz olmalarını sağlayabilirsiniz.

Güçlü Müşteri İlişkileri Sağlar

Müşterilerinize özel e-posta pazarlama içeriğinizi kişiselleştirebiliyor, hatta gönderdiğiniz e-postalarda onlara isimleriyle hitap ederek kendilerini daha özel hissetmelerini sağlayabiliyorsunuz. Aynı zamanda, müşterilerinizin, sadece ilgi duydukları ürünler hakkındaki kampanyalarınızı gönderirseniz onların daha fazla ilgisini çekebilirsiniz. Bu sayede e-postalarınıza ne kadar çok gösterirlerse, onları o kadar yakından tanıyabilir, ilgi alanlarını ve ihtiyaçlarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra, onlarla aranızdaki ilişkiyi güçlendirmek için onlara daha doğru ve kişisel e-posta pazarlama kampanyaları sunabilirsiniz. Ayrıca, hedef kitlenize doğru bir şekilde hitap edeceksiniz ve bunun yanı sıra, mevcut müşterilerinizle iletişiminiz güçlenecek, böylece müşterileriniz sizin için sadık müşteriler haline gelecek ve müşteri kaybetme ihtimaliniz en aza indirilecektir.

Takip ve Analiz Kolaylığı Sağlar

Bir kampanya başlattıktan sonra veya farklı bir pazarlama stratejisi denedikten sonra aslında takip etmek ve dönüşümlere göre bir strateji belirlemek isteyebilirsiniz fakat her pazarlama stratejisi maalesef ölçeklenebilir değildir ve takip etmeniz oldukça zordur. E-posta pazarlaması takibi oldukça kolay ve sonrasında dönüşümlere göre analizi de rahatlıkla yapabileceğiniz bir pazarlama türüdür. Çünkü gönderdiğiniz e-postaları, kimlerin açtığını, kimlerin okuduğunu hatta kimlerin gönderdiğiniz e-postalarınızı sildiğini öğrenmeniz mümkündür. Böylece, e-posta içeriklerinize kimlerin nasıl aksiyon gösterdiğini de rahat bir şekilde takip edebilir ve analizini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, yaptığınız analizlere göre yeni bir e-posta pazarlama stratejisi belirleyebilirsiniz veya e-postalarınızın içeriklerinizi yenileyebilir, geliştirebilirsiniz. Kısaca, takip ve analiz kolaylığı sayesinde e-posta pazarlamanızı daha verimli hale getirmek mümkündür.

İşletmeler Neden E-Posta Pazarlamasını Tercih Etmeli?

Uygulaması oldukça kolay olan e-posta pazarlamasının yukarıda saydığımız avantajlarından yararlanmak, düşük maliyeti ile firmanızın satışlarını ve karlılığınızı artıracaktır. Ayrıca sizin için çok etkili bir pazarlama yöntemidir ve alacağınız verimliliği kolayca ölçebilir, takibini sağlayabilir ve karşılaştırmalar yaparak en uygun ve en verimli stratejiyi seçebilirsiniz. Bahsettiğimiz gibi müşterilerinize sunduğunuz özel indirimler, kampanyalar ve kişisel e-postalar ile marka bilinirliğiniz ve marka değeriniz de artacak ve daha geniş kitlelere ulaşabilme imkanınız olacaktır. E-posta pazarlamasının bunlar gibi birçok avantajına bakacak olursak şirketiniz için de maliyeti düşük olan bu pazarlama yöntemini tercih etmek doğru bir adım olacaktır.

Hangi Firmalar Tercih Etmeli?

Aslında birçok sektör için uygun bir pazarlama stratejisi olduğu için hemen hemen tüm şirketler e-posta yoluyla pazarlama stratejisini kullanmalıdır. Örneğin, her şirketin reklam yapması, kendini tanıtması ve kampanyalar yapması gerekiyor ve bunu yapmanın en ucuz ve işletmeler için en verimli yollarından biri de e-posta pazarlaması olduğu için şirketler bu pazarlama stratejisini tercih edebilirler. Bunun yanı sıra, geniş kitlelere ulaşmak isteyen ve marka bilinirliğini artırmak isteyen, piyasaya yeni girmiş işletmeler de e-posta pazarlamasını tercih edebilirler. Ayrıca, kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşları bile e-posta pazarlamasını sıklıkla kullanabilmektedir, çünkü sadece satış odaklı e-posta içerikleri ile değil, bilgilendirme, duyuru, çağrı hatta anket içerikli e-postalar ile de yapılabilmektedir.

İşletmeniz İçin Neden Önemlidir?

Sizlere e-posta pazarlamasının birçok faydasından bahsettik ve bu faydalara bakacak olursak şirketiniz için aslında oldukça önemli bir pazarlama stratejisi olduğunu görebiliriz. Ayrıca, e-posta pazarlaması sayesinde kullanıcılardan doğrudan ve anında yanıt alabileceğiniz, dönüşümleri de kolay bir şekilde takip edebileceğiniz için en bilinen pazarlama stratejilerinden biridir. Aynı zamanda, kampanyalarınızın kullanıcılar tarafından ne kadar ilgi gördüğünü ölçebilirsiniz ve kampanyalarınızı bu analize göre şekillendirme imkanınız vardır. Bununla birlikte diğer pazarlama stratejilerine göre çok daha düşük maliyetli bir pazarlama stratejisidir ve bu yüzden firmalarınız için oldukça avantajlıdır.

Özet

Kısacası, asıl odağınız satış olsun ya da olmasın e-mail marketing kavramı firmalarınız için çok avantajlı olacaktır. Günümüzde insanlara e-posta göndererek ulaşmak ve onları şirketinize çekmek artık daha kolay ve çok daha ucuz diyebiliriz. Bu yüzden, işletmeniz için çok doğru bir seçim olacaktır. İyi ve kaliteli bir pazarlama kampanyası ile müşterilerinizden olumlu dönüşler alarak istediğiniz sonuçları elde etmeniz mümkündür.

Kaynakça:

  1. https://pazarlamaturkiye.com/e-mail-marketing-nedir-ve-nasil-yapilir/
  2. https://tr.wikipedia.org/wiki/E-mail_pazarlama

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top