Telefonda Etkili İletişim ve En Sık Yapılan 5 Hata

Bu blog yazımızda iletişimin hayatımızdaki önemi, telefonda etkili iletişim nasıl kurabileceğimiz ve iletişim kurarken kaçınmamız gereken en sık yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Etkili İletişim Nedir?

Telefonda Etkili İletişim ve En Sık Yapılan 5 Hata 1
Telefonda Etkili İletişim Kurmak

Yüzyıllardır hayatımızın büyük bir yerini kaplayan ve gelişmekte olan iletişim, temel anlamıyla, bir yerden, kişiden veya gruptan başka birine bilginin transfer edilme sürecidir. Kurduğunuz iletişimin kalitesi aktarmak istediğiniz mesajın, karşı taraftan hangi oranda algılandığı ve nasıl yorumlandığı ile doğru orantılıdır. Karşı tarafa anlatmak istediğimizi ulaştırmak isterken ne söylediğimizden çok, nasıl söylediğimiz etkili iletişim sağlamak adına oldukça önem taşımaktadır. İletişimin gerek günlük hayatımızda gerek iş hayatımızdaki önemi üzerine Etkin İletişim başlıklı blog yazısına da göz atabilirsiniz.

Telefonda Etkili İletişim Kurmanın Yolları Nelerdir?

Telefon, hem özel hayatımızda hem de iş hayatımızda en sık kullandığımız ve hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir iletişim aracıdır. Telefonda yaptığımız görüşmelerin verimli olması adına dikkat etmemiz gereken bazı önemli hususlar vardır.

1. Ses Tonunuza Dikkat Edin

Telefonda etkili iletişim kurarken dikkat etmemiz gereken en önemli husus sesimizdir. İletişimde sesimiz ve nefesimiz uyum içinde olmalıdır. Cümle kurarken yaptığımız doğru tonlamalar ve vurgular oldukça önemlidir. Diyafram kasını doğru kullanmayı öğrenmek, vücudumuzdaki oksijen miktarını arttırarak kan dolaşımına, sağlıklı düşünmemize, heyecan ve öfke kontrolüne olumlu şekilde etki etmektedir. Bu durum yaptığımız en zor görüşmelerde bile sakin kalmamızı ve sağlıklı iletişim kurmaya devam etmemizi sağlamaktadır.

2. Empati Yapın

Empati en basit ifadeyle, kişinin kendisini başka birinin yerine koyabilmesidir. Her insan dünyaya, kendine özgü bir bakış tarzıyla bakar. Eğer telefonda iletişim kurduğumuz kişiyi anlamak istiyorsak, dünyaya onun bakış tarzıyla bakmalı ve içinde bulunulan olayları onun gibi algılamaya ve yaşamaya çalışmalıyız.

3. Ne Hakkında Konuşacağınızı Bilin

Telefonda etkili iletişim kurmak için öncelikle konuşacağımız konu hakkında hazırlık yapmak oldukça önem taşımaktadır. Konuşmanız sırasında değinebileceğiniz konuları ve size sorulabilecek soruları cevaplayabilmek için görüşme öncesi ön hazırlık yapmanız verimli bir görüşme yapmanızı sağlayacaktır.

4. Karşınızdakine Güven Verin

İletişimin en önemli anahtarı güvendir. İletişim kurduğumuz kişiye güven vermek de etkili iletişim kurarken dikkat etmemiz gereken en önemli etkendir. Güvendiğiniz kişiyle duygularınızı ve düşüncelerinizi açıklıkla paylaşırsınız, çünkü güvenin olduğu yerde dürüstlük, yakınlık ve destek vardır.

5. Konuşmanız İçerisinde Pozitif Olun

Konuşma içerisinde pozitif, yapıcı ve dayanışmacı bir dile sahip olmak iletişimin daha etkili ve sağlıklı olmasında çok önemli bir faktördür. Nezaket kurallarına uymak iletişimi güçlendirmektedir. İletişimde pozitif duygularımızı ifade ederken yeri geldiğinde duruma mizahi yaklaşmak ve gülmek de telefonda etkili iletişim kurabilmek açısından önem taşımaktadır.

İletişim Kurarken En Sık Yapılan 5 Hata

1. Sürekli Konuşarak Karşınızdakini Dinlememek

İletişimin en önemli etkenlerinden biri de karşınızdakinin söylemek istediklerini dinlemektir. Genellikle karşımızdaki kişi ilk birkaç cümlesini tamamladıktan sonra, onun ne demek istediğini anladığımızı düşünürüz. Sürekli siz konuşursanız ve karşınızdaki insanın kendini tam olarak ifade etmesine fırsat vermezseniz bu durum çok can sıkıcı olabilir. En önemli bilgilerin genelde en sonda saklı olduğunu unutmamak ve karşımızdakinin sözünü kesmemeye özen göstermek oldukça önemlidir.

2. Alaycı ve Ciddiyetsiz Olmak

İletişim kurduğumuz insanlar önemsenmek isterler. Bu son derece insani bir duygudur. Lakayıt bir üslupla iletişim kurmak karşı taraf için kırıcı veya sinir bozucu olabilir. Karşımızdaki insanın sözünü kesmeden, ciddiyetle dinlemek sağlıklı bir iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

3. Suçlayıcı Yaklaşmak

Yaşanan bir problemi karşıdaki kişiye suçlayıcı ve yargılayıcı cümlelerle iletmek, iletişimi olumsuz etkilemektedir ve kişi bu tavır karşısında utanç, suçluluk, değersizlik ve öfke yaşayabilir. Suçlayıcı, küçümseyici bir üslup, insanların sizden uzaklaşmasına neden olur. Bu duygular içerisindeyken kişinin sizle olan iletişimine son vermesi olasıdır.

4. Emir Verici İfadeler Kullanmak

Emir verici ifadeler kullanmak iletişim kurduğumuz insanda olumsuz bir etki bırakmaktadır. Eğer karşımızdaki kişiyi herhangi bir konuda yönlendirmemiz gerekiyorsa bunu yumuşak bir dil kullanarak yapmamız daha pozitif bir etki yaratacaktır.

5. Çok Hızlı Konuşmak

Çok hızlı konuştuğunuzda karşınızdaki kişi söylediklerinizin hepsini anlamayacaktır. Ancak gereğinden oldukça yavaş konuşmak da, karşıdaki insanın sıkılmasına neden olacaktır. Konuşma hızınızı iyi ayarlamanız karşıdaki insanın dikkatini diri tutar ve mesajınızın konuştuğunuz kişi tarafından kolayca algılanmasını sağlar.

Sonuç

Bu blog yazımızda telefonda etkili iletişim ve iletişim esnasında en sık yapılan hatalara değindik. Yukarıda bahsettiğimiz maddelere dikkat ederek iletişim süreçlerinizi iyileştirebilir ve daha etkin iletişim kurabilirsiniz.

İletişim konusu üzerine diğer blog yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top