Uzaktan Çalışma Deneyimi ve Bulutfon’da İlk Haftam

Bu yazımda Bulutfon’da işe başlamam, COVID-19’un buna etkisi ve uzaktan çalışma deneyimlerini paylaşacağım. Umarım şu günlerde uzaktan çalışmaya geçen firma yöneticilerine ve çalışanlarına faydası olur.

Bulutfon’da ilk haftam

Uzaktan çalışma deneyimi ve Bulutfon’da geçen ilk haftamda yaşadıklarımı size bu yazımızda anlatmaya çalışacağım. Müşteri Hizmetleri temsilcisi olarak görev almaya başladığım Bulutfon’da ilk haftamın yoğun bir şekilde eğitim alarak geçtiğini söyleyebilirim. Kurum içi eğitimlerin yayınlandığı intranet sistemi üzerindeki oldukça kapsamlı eğitimler, işe adaptasyon sürecimi hızlandırdı. Eğitim sürecinde video konferans üzerinden iletişime geçtiğimiz takım arkadaşlarım bana her konuda destek oldular ve bu şekilde tamamladığım eğitimlerden oldukça verim aldım. Uzaktan çalışma üzerine hayat kolaylaştıran ipuçlarından bahsedilen Evden Çalışma blog yazısına da göz atarak home office çalışmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Uzaktan çalışma deneyimi ve Bulutfon'da ilk haftam
Study space and home office with computer on a wooden desk in a modern living room interior with green walls

Kurum içi intranet ve online eğitimler

Kurum içi çalışanlara yönelik hazırlanmış olan, hem doküman hem de video serileri olarak sunulmuş, A’dan Z’ye oldukça kapsamlı içeriklerin bulunduğu Bulutfon intranet sistemi üzerinde tamamladığım eğitimlerin içeriklerini aşağıda başlık başlık anlatmaya çalıştım. Intranet ağı içerisindeki eğitimlerde uygun koşullar sağlandığında, eğitim içeriği şirketin ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendirilebiliyor ve özelleştirilebiliyor.

Bulutfon Intranet ve Kurum içi Eğitim

Ürünler ve Hizmetler 101 Eğitimi

Bir giriş kursu olarak yüzeysel bir şekilde Bulutfon’un sunduğu ürünlerin ve hizmetlerin eğitiminin verildiği bir içeriktir. Telefon, faks, santral ve geliştirici araçları başlıkları altında hizmetlerle ilgili bilgi verilmektedir. Takip eden 102 eğitimine bir ön hazırlık niteliğindeki kurstur.

Ürünler ve Hizmetler 102 Eğitimi

101 eğitiminin devamı niteliğinde, ürün ve hizmetlerin daha detaylıca ele alındığı ve örnekler üzerinden anlatıldığı bir eğitim içeriğidir. Örnek ödevler üzerinden ilerleyerek IP telefonlar, softphone uygulamaları gibi farklı istemciler üzerinde santral kurulumu ve dahili ayarlamalarının yapılmasınına destek olan bir kurstur.

Telekomünikasyon Altyapı Bilgisi 101

Network konusunun detaylı bir şekilde ele alındığı, ağ bileşenleri ve ağ türleri nedir sorularına cevap bulabildiğimiz, farklı network protokolleri hakkında bilgi veren ve SIP teknolojisi hakkında detaylı bilgi bulabildiğimiz bir eğitim içeriğidir.

Ses Kalitesi

Ses hizmeti ve bu hizmet için kullanılan altyapı hakkında bilgi verilen bir kurstur. Temel anlamda sesin ve ses bileşenlerinin neler olduğu, ses kalitesini belirleyen unsurlar hakkında bilgi veren kapsamlı bir eğitim içeriğidir.

Abonelik İşlemleri

Abonelik ve numara taşıma süreçlerine istinaden, bireysel ve kurumsal başvuru sahiplerinden istenen vergi levhası, imza sirküleri, ikametgah belgesi, nüfus cüzdanı gibi bazı belgeler ve dokümanlar hakkında bilgi sağlayan oldukça kapsamlı bir eğitimdir.

Müşteri Hizmetleri 101

Öncelikle müşteri hizmetlerinin amacı ve organizasyon yapısından başlayarak, abonelerin abonelik bilgilerini görüntüleyebildikleri ve abonelik işlemlerini gerçekleştirdikleri Online İşlem Merkezi hakkında bilgi veren, sonraki aşamada kullanıcı onboarding işlemleri ve müşteri hizmetleri departmanı tarafından en sık gerçekleştirilen işlemler hakkında bilgi veren kapsamlı bir eğitim içeriğidir.

Ekipmanlar & Programlar

Uzaktan çalışırken günlük olarak kullandığımız ve işimizi oldukça kolaylaştıran bazı ekipmanlar ve uygulamalar aşağıda yer almaktadır.

Ekipmanlar

  • Dizüstü Bilgisayar (HP Zbook)
  • Dell UltraSharp U2419HC Monitor
  • Sennheiser SC 60 USB ML Çift Taraflı Taçlı USB Kablolu UC Kulaklık
  • Logitech Kablosuz Klavye & Mouse

Programlar

  • İşletim Sistemi (Ubuntu) – Estetik ve basit bir arayüze sahip olan Ubuntu, tamamen Linux tabanlı ücretsiz bir masaüstü işletim sistemidir.
  • Alpemix – Kullanıcılara uzaktan destek sağlamamız gerektiği zaman kullandığımız ücretsiz sunulan uzak masaüstü bağlantı yazılımıdır.
  • Jitsi Desktop – VoIP teknolojisi ile çalışan bir softphone uygulamadır.
  • Google Hangout – Şirket çalışanları arasında iletişim sağladığımız ve video konferans üzerinden görüşme yaptığımız iletişim uygulamasıdır.

Uzaktan çalışma deneyimi ile uyum süreci

Normal şartlar altında adaptasyon sürecinin sağlığı açısından ofiste iş başı yapmam gerekirken, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle ilk iş gününden itibaren evden çalışacak olmam beni oldukça tedirgin etmişti. Ancak çalışma arkadaşlarımın sorduğum her soru için bana gayet yardımsever bir yaklaşımla cevap vermeleri, uzaktan çalışma deneyimimi oldukça iyileştirdi ve ilk adaptasyon sürecimin daha hızlı ve verimli bir şekilde tamamlanmasını sağladı.

Küresel Covid-19 salgınından dolayı birçok firmanın uzaktan çalışmaya geçmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Sanal santral servisinin uzaktan çalışma deneyeminize sağlayacağı katkılar hakkında bilgi almak için diğer yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

“Evden başarılı bir şekilde çalışmak, tıpkı programlama, tasarım ya da yazma gibi bir beceridir. Bu yeteneğin geliştirilmesi zaman ve bağlılık gerektirir ve geleneksel ofis kültürü bize bunu yapmak için hiçbir neden vermez.”

Alex Turnbull

0 thoughts on “Uzaktan Çalışma Deneyimi ve Bulutfon’da İlk Haftam”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top