Satış Kanalları – Traction Kitabı

Genellikle satışta en önemli olan ve en çok üzerinde düşünülen konu satış kanallarını artırmaktır. Satış kanallarıyla ilgili en derli toplu kaynaklardan bir tanesi Gabriel Weinberg ve Justin Mares’un kaleme aldığı Traction kitabıdır. Bu kitapta satış kanallarından örneklerle bahsedilmiştir.

Traction Book - Satış Kanalları
Satış Kanalları – Traction Book

Satış Kanalları

19 adet farklı yöntem vardır:

 1. Viral Marketing (Viral Pazarlama): Viral Marketing yöntemi her bir kullanıcının yeni birini ürününüzü kullanmaya davet etmesidir. Güçlü bir ürününüz / ürünleriniz varsa bu yöntem ile geniş kitlelere ulaşılabilir. Örneğin; Instagram kullanan birinin arkadaşını Instagram kullanmaya davet etmesi gibi.
 2. Public Relations (Halkla ilişkiler): Public Relations yöntemi biraz daha geleneksel bir yöntemdir. Şirketle alakalı yazıların, içeriklerin gazetede ya da sektörel dergiler gibi basın yayın araçlarında yayımlanmasıdır. Şirketin oluşturduğu içerik yazılarının yayımlanması ile tanıtımınız sağlanmış olacaktır. 
 3. Unconventional PR ( Geleneksel Olmayan Halkla İlişkiler ): Bu yöntemi iki başlıkla açıklayabiliriz; Reklam Kampanyası ve Müşteri Memnuniyeti.Eğer doğru bir şekilde yapılırsa reklam kampanyası ulusal anlamda hızlı bir sonuç sağlayabilir. Müşteri memnuniyetinde ise müşterilerinize özel günlerinde kutlama mesajları /mailleri atılabilir ya da ufak ölçekte hediyeler gönderilebilir; ajanda , takvim gibi.
 4. Search Engine Marketing (SEM – Arama Motoru Bazlı Pazarlama): Adından da anlaşılacağı üzere arama motorları bazlı reklam koymaktır. En güzel örnek Google AdWords platformudur. Örneğin, Google’da “mavi kazak” diye arama yaptığımızda yanında “reklam (ad-advertisement)”  çıkan siteler her zaman en üstte çıkar bu da ilk sizin sitenize girilmesini sağlar.
 5. Social & Display Ads (Sosyal Reklamlar): Örneğin mavi kazak aradıktan sonra Facebook’a girdiğinizde yanda mavi kazakla alakalı reklamlar görebilirsiniz. Burada aslında çerez dediğimiz veriler kullanılarak en son yaptığımız aramalara göre aramanızla alakalı olmayan sitelerde de baktığınız ürünün reklamlarını bulabilirsiniz.
 6. Offline Ads ( Online Platformda Olmayan Reklamlar): Burada aslında en çok bildiğimiz reklam yöntemi ile karşı karşıyayız. Televizyonda radyoda gazetede ya da sarı sayfalarda gördüğümüz reklam türleri bu yöntemi kapsamaktadır.
 7. Search Engine Optimization (SEO – Arama Motoru Optimizasyonu): Google listelenen sitelerin reklam ile  olanlar haricinde belli bir sisteme göre sıralaması olmaktadır. Bu yöntem bu süreci kapsamaktadır. Yazılan kelimeye göre en üstte çıkabilmenin belli yolları vardır. Örneğin, web sitenin hızlı açılması, aranılan kelimenin o sitenin sayfasında belli oranda geçmesi gibi.
 8. Content Marketing (İçerik Pazarlaması): Sitenizde olan blogları örnek alabiliriz. Güçlü bir içeriğe sahip blog yazıları sitenizi ön plana çıkacaktır ki bu madde aslında SEO ile de iç içedir. Güçlü blog yazıları özgün içerikler sitelerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz.
 9. Email Marketing ( Email ile Pazarlama): Burada birkaç farklı yol ile süreci gerçekleştirebiliriz. Üyelik açan ama aktif kullanmayan aboneye yardıma ihtiyacı olup olmadığını anlatan bir mail gönderebiliriz. Ya da sektörel bazda araştırmalar yapıp toplu email gönderimi ile verdiğimiz hizmetten bahsedip ihtiyacı olup olmadığını sorabiliriz.
 10. Engineering As Marketing ( Mühendislikle Pazarlama) : Hedef kitleniz için mühendislerinize uygun bir araç, widget yaptırmak olarak düşünebilirsiniz. Örneğin ücretsiz bir WordPress eklentisi yapıp WordPress kullanıcılarına erişmek, onlara firmanızı tanıtmak olarak düşünebilirsiniz.
 11. Targeting Blogs ( Hedef Yazılar): Bu yöntem ile belli alanda blog yazıları yazarak sitemizde yayınladığımız ve arama motorlarında özellikle bu alanda arama yapıldığında bizi üst sıralara taşıyan bir yöntemdir. Fakat burada blog yazılarının içeriği çok önemlidir. Ve çok güçlü bir yazı olmalıdır. 
 12. Business Development ( İş Geliştirme- Anlaşma): Bu yöntem iş ortaklıklarını, bayilikleri, dağıtım kanallarını kapsar. Örneğin bir yazılım şirketi iseniz farklı firmaların ürünleri ile entegrasyonunuz varsa eğer o firmanın müşterileri öncelik olarak sizin ürününüze yönelecektir.
 13. Sales (Satış): Bu yöntem gelen müşteri ile görüşmeler sağlanarak analiz edilmesi ve bizlere getiri kar yönünden hangi konumda olup olmadığının belirtilmesini kapsar. Aslında burada müşteriye basit sorular sorarak analiz edebilir ve bizimle uzun süre çalışıp çalışmayacağını anlayabiliriz.
 14. Affiliate Programs ( Referans Sistemi): Mevcut müşteri yada kullanıcılarının daveti ile arkadaşlarını da kullanmaya davet etmesidir. Buradaki önemli nokta davet sonucunda her iki tarafın da hediye/ödül almasıdır.
 15. Existing Platforms ( Hazır Platform ): Bu yönteme en güzel örnek belli oyunların sadece Facebook üzerinden oynanması olabilir. Böylelikle oyunu oynamak isterseniz Facebook üyesi de olmanız gerekmektedir,
 16. Trade Shows ( Fuarlar ): Her yıl geleneksel haline gelen ve yapılan fuarlar bu yöntemi kapsar aslında. Ürününüzü tanıtım diğer şirketlerle ve müşterilerle tanışarak ürününüzü tanıtabilirsiniz.
 17. Offline Events: Bu yöntem, daha çok konferans, sunumları kapsayan bir yöntemdir. Örneğin bir kaç şirketi davet edip toplantı yaparak ürününüzü sunabilir soruları yanıtlayabilirsiniz.
 18. Speaking Engagements:  Belli etkinliklerde konuşmacı olarak katılarak şirketinizi ve ürününüzü tanıtabilirsiniz.
 19. Community Building ( Topluluk yaratma ) : Belli bir topluluğu organize edip o topluluğa ürün ve hizmetlerinizi sunmaktır. Bu kanala en iyi örnek https://stackoverflow.com/ sitesini verebiliriz. Geliştiricilere yönelik bu sitede geliştiriciler birbirlerine soru sorarken, Stackoverflow’da ürün ve hizmetlerini geliştiricilere tanıtmaktadır.

Peki sizler firmanızda hangi satış kanallarını kullanıyorsunuz? Bu kanallardan hangileri Türkiye’de işe yarıyor. Örneklerle yorumlara yazarsanız tartışabiliriz.

Umarım yazımız faydalı olmuştur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top