VoIP Ses Kalitesi Analizi ve VoIP Ses Kalitesi Sorunları

Bu yazımızda VoIP görüşmelerde meydana gelen voip ses kalitesi sorunları ve ses sorunlarını nasıl analiz edebiliriz konusundan bahsedeceğiz.

Ses Kalitesini Etkileyen Unsurlar

VoIP görüşmelerde ses kalitesini etkileyen unsurları 4 ana başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar

 1. Yükleme ve İndirme Hızları
 2. Ping Süreleri
 3. Paket Kaybı
 4. Jitter

Yükleme ve İndirme Hızları

VoIP Ses Kalitesi - Hız Testi

İlk olarak Download ve Upload Nedir? Sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Download ve Upload Hızları internette veri indirmek ve veri yüklemek için kullanılan ingilizce terimlerdir.

Download Hızı,  internetten veri indirmek anlamında kullanılır. Örneğin bir web sitesini görmek için sitenin adresini tarayıcınızın adres satırına yazdığınızda, tarayıcınız o sayfadaki tüm metinleri, resimleri, ve varsa sesleri bilgisayarınıza indirir, yani “download” eder. Bilgisayarınıza indirebileceğiniz dosyaların toplam botuyu bilgisayarınızın hafızası (HDD – Hard Disk ) ile doğru orantılıdır. Bilgisayar hafızası arttıkça daha fazla sayıda ve boyutta dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Download yani indirme hızı aynı zamanda internet hızına göre değişir. Eğer internetten sürekli dosya indirmeniz gerekirse yüksek hızlı bir internet paketini seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Upload hızı, servis sağlayıcınız tarafından size sunulan karşıya yükleme hızıdır. İndirme hızınızla, karşıdaki bilgisayardan, yani sunucudan veri alırken yükleme (veya bindirme diyelim) hızınızla da karşıdaki bilgisayara, sunucuya veri gönderirsiniz. Upload hızı genelde Download hızına göre çok düşüktür.

Upload hızını nasıl artırabilirim?  Upload hızını teknik olarak artıramazsınız.. Hizmet aldığınız servis sağlayıcı size ne sunarsa onu kullanmak durumundasınız. Upload hızı arttırım işlemleri söz konusu olduğunda yapabileceğiniz şey uygun bir Servis Sağlayıcısı seçmek olacaktır.

Aşağıda verilen değere göre Servis Sağlayıcıların hizmet paketleri bulunmaktadır. Örneğin 100 Mbps hıza sahip internet paketiniz saniyede 12.5 MB (megabyte) veri indirebiliyor anlamına gelmektedir. 

 • 1 Mbps = 128 KB (kilobyte)
 • 2 Mbps = 256 KB (kilobyte)
 • 4 Mbps = 512 KB (kilobyte)
 • 7.2 Mbps = 0.9 MB (megabyte)
 • 8 Mbps = 1 MB (megabyte)
 • 16 Mbps = 2 MB (megabyte)
 • 32 Mbps = 4 MB (megabyte)
 • 50 Mbps = 6.25 MB (megabyte)
 • 56 Mbps = 7 MB (megabyte)
 • 100 Mbps = 12.5 MB (megabyte)

Download (İndirme) ve Upload (Yükleme) Hızınızı Öğrenmek İçin:

Download ve Upload hızları düşük olursa eğer ses trafiğinde gecikmeler ve sesin gitmeme gibi sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Hızlar kablolu ve kablosuz olmak üzere değişkenlik göstermektedir. Mevcutta kullanılan bağlantının ortak olarak kullanılan bir ağ olmaması en sağlıklı kullanım şekli olacaktır. Sadece ses hizmeti için kullanım sağlanılırsa Download ve Upload hızlarıda orta seviyelerde olursa bağlantı tarafında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Aşağıda kablolu ve kablosuz kullanımlarda meydana gelen Download ve Upload hızlarını görebilirsiniz.

Ethernet kablosu ile;

Kablolu.png

Wi-Fi ile;

kablosuz.png

Ping Süresi

Öncelikle ping bir yazılımdır.İlk olarak  1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir data paketinin iletilmesi sırasında geçen saniye veya saliselere denilmektedir.

Türkiye de internet alt yapısı çoğu yerde halen eski alt yapı olduğundan bir çok kullanıcı taahhüd edilen hızları veremeyeceği için genelde internet paketlerinde 8mbt’e kadar veya 16 mbt’e kadar gibi maddeler eklenmektedir. Nedeni alt yapılarımızın eski ve düzensiz olmasıdır. Ping değeri de bu bağlamda bir çok internet kullanıcı tarafından özellikle oyunlarda ve ses hizmetlerinde büyük farklar yaratmakta. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Ping süresini mevcutta kulladığımız internet bağlantı türleride etkilemektedir. Örneğin fiber alt yapılı bağlantı sağlayan bir kullanıcı ile adsl kullanım sağlayan kullanıcının ping süreleri aynı olmayacaktır.

Bilgisayarın hızı ping’i etkiler mi?

Bilgisayarınızın hızının ping ile uzaktan yakından hiç bir alakası yoktur. Ping tamamen internet bağlantınızı ilgilendiren bir konudur.

İnternet hızınız ping’i etkiler mi?

Internet bağlantı hızınızın ping ile pek alakası yoktur. ADSL kullanıyorsanız 2 Mbit ile de, 10 Mbit ile de aynı ping değerini alırsınız. Ancak bağlantı tipiniz ping’i etkiler. Örneğin fiberde ping değerleri daha iyidir.

Modem ping’i etkiler mi?

Modemlerin hepsi aşağı yukarı benzer performans ve özelliklere sahiptir. Modeminizi değiştirmek ping’i iyileştirmez.

Paket Kaybı – (Packet Loss)

Paket kaybı en basit ifade biçimiyle bir ağ ortamında geçen paketlerin hedeflerine ulaşmadan önce ‘’çalınmaları’’ durumudur. Paket kaybının bir kaç nedeni vardır. Bu nedenler 6 alt başlıkta incelenebilir. Voip ses kalitesi için önem arz etmektedir.

Bağlantı Sıkışıklığı

Paket kaybı başlıca nedenlerinden biri, bağlantı tıkanıklığıdır. Basit bir benzetme yaparsak, yolda yeteri kadar yol alabileceğinden daha fazla araba olduğunda trafikte saatin yoğunlaşması durumudur. Ya da 4 şeritli bir yolun ileride 2 şeride düşmesi durumunda yaşanan sıkışıklığa benzetilebilir. Olan şey şu ki, bir linke işlemek için tasarlanandan daha fazla paket geldiğinde bir yavaşlama söz konusu olur.Bazı durumlarda, bağlantı teknik olarak ulaşan trafik miktarını teknik olarak idare edebilse dahi, belirli bir sınırın ardından paketleri bırakmak üzere yapılandırılmıştır.Bağlantı teknik olarak 100 Mbps’e kadar desteklese bile, ISS kurumlarını sadece 2 Mbps’lik trafiğe zorlayabilmesi için cihazlarını yapılandıracaktır. Daha fazlası genellikle bırakılacaktır.

Aşırı Kullanılmış Cihazlar

Ağ tıkanıklığına benzer paket kaybı bir başka nedeni de aşırı kullanılan cihazlardır. Bu, bir cihazın tasarlanmadığı kapasitede çalıştığı anlamına gelir. Bir ağda, paketler işlendiklerinden daha hızlı ulaşabilirler.

Bu tür bir durumla başa çıkmak için, birçok cihazın işlenip gönderilinceye kadar geçici olarak paketleri tuttukları ara bellekleri vardır. Bununla birlikte, aşırı kullanılan bir cihaz durumunda, tampon muhtemelen hızlı bir şekilde dolar ve fazla paketlerin düşmesine neden olur.

Hatalı Donanım veya Yazılım

Paket kaybı bir başka nedeni de hatalı donanımdır. Bu, bir cihazın bir bileşeni veya cihazın kendisi olabilir.Bazı durumlarda bağlantı başka bir arayüze taşındığında performans artışı gözlemlenebilir.Geliştirme ekibinin ağ aygıtlarında çalışan yazılımdaki tüm hataları yakalaması genellikle imkansızdır ve bu hatalardan biri packet loss’a neden olabilir.

Kablolu ve Kablosuz Ağlar

Ağ ortamı türü ayrıca paket kaybı bir nedeni olabilir. Genel olarak konuşursak, wireless (kablosuz ağ) kullananlar, kablolu ağ kullanan meslektaşlarından daha fazla aksamalara maruz kalabiliyor. Örneğin, radyo frekansı paraziti, kablosuz ağlarda paket kaybına neden olan önemli bir sorun olabilir.

Kablosuz bir ağda paket kaybına neden olabilecek diğer zorluklar arasında zayıf sinyal, mesafe sınırlamaları ve (yanlış yapılandırılmış) dolaşım vardır; bunların çoğu wifi analizörünün bir kombinasyonu ile çözülebilir.Kablolu ağlarda, hatalı kablolar paket kayıplarına neden olabilir. Bu, kablonun uygun şekilde sonlandırılmaması veya kablonun hasar görmesi nedeniyle kablodan akacak elektrik sinyali için sorunlara neden olabilir.

Siber Saldırı

Bir cihaz saldırı trafiğiyle boğulmuş olduğunda  meşru paketlerin düşmesine neden olabilir. Bu da yine paket kaybına sebep olur.

Hatalı Yapılandırma

Paket kaybına son sebep olan neden de hatalı konfigürasyondur. Yani, bir bağlantıdaki iki cihaz arasındaki hız ve çift yönlü uyumsuzluktur. Bir cihaz yarı çift yönlü için yapılandırılmış, diğeri tam çift yönlü için yapılandırılmışsa, muhtemelen bağlantıda paket kaybı ile sonuçlanacak çarpışma olacaktır.

Not: Her ağ zaman zaman paket kaybı gibi sorunlarla karşılaşır. Bu beklenen bir şeydir ancak bu sorunların ağın performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması gerekir.

Jitter

Bir ağdaki gecikmenin zaman içindeki değişkenliğidir. Gecikme, tek bir veri paketinin rotası boyunca geçmesi için geçen zamandır. Ve elbette, her paketin farklı bir rotada seyahat edebileceği ve aynı hedefe ulaşabileceği göz önüne alındığında, yüksek titreşimin neden sorun olabileceğini görmeye başlayabilirsiniz.

network jitter and latency between devices

Bunun pratik sonucu, bazı paketlerin hedeflerine ulaşmalarının diğerlerinden daha uzun sürmesi nedeniyle bir VoIP çağrısındaki bazı kelimelerin karıştırılabilmesidir. Yüksek titreşim VoIP telefon görüşmelerinin voip ses kalitesi ni etkiler. Ve aşırı durumlarda, bu bir çağrıyı anlamak zor olabilir. İleti dizisinin bazı bölümleri ‘ayrılabilir’ ve söylenenleri belirsiz hale getirebilir.

VoIP söz konusu olduğunda, 30 milisaniye veya daha fazla bir gecikmenin bozulmaya neden olabileceğini veya çağrıların geçici olarak kesilmesine neden olabileceğini tespit ettik. Bundan daha kısa gecikmeler, kayda değer bir ses kalitesi kaybına neden olmaz, ancak bir gecikme 30 milisaniyeye (veya saniyenin 0,03 saniyesine) ulaştığında, alıcı uçta duyulan sesin kalitesini etkilemeye başlar.

Bulutfon Uygulamasında Voip Ses Kalitesi Ölçümü

Google Play ve Apple Store yer alan Bulutfon uygulamasına giriş yaptığınız zaman WİFİ yada Mobil Veri ile arama yaptığımızda aşağıdaki resimde görüldüğü üzere İ ikonuna tıklamanız gerekmektedir.

VoIP Ses Kalitesi Analizi ve VoIP Ses Kalitesi Sorunları 1

Tıklama sağlandıktan sonra telefon WİFİyada Mobil Veri hangisine bağlı ise Jitter değerleri duruma göre değişkenlik gösterecektir. Aşağıda iki bağlantı türü için veriler paylaşılmıştır. İki farklı ağ türü olduğu için resimlerde görüleceği üzere AĞ kısmındaki veri değişkenlik göstermektedir. Dalga bozulumu yani Jitter ise o anlık meydana gelen bağlantı durumundaki durumu ifade etmektedir. Wifi ve Mobil veri için daha sağlıklı ortam olması durumunda değerler daha stabil ve sağlıklı olacaktır. İdeal değer 30 ms dir. 100 ms ve üzeri olduğu zaman ise sesde titreme ve kayıplar yaşanmaktadır.

VoIP Ses Kalitesi Analizi ve VoIP Ses Kalitesi Sorunları 2
VoIP Ses Kalitesi Analizi ve VoIP Ses Kalitesi Sorunları 3

VoIP görüşmelerde internet kullanımı

Voip görüşmelerde kullanılan kodeğe göre ihtiyaç duyulan band genişliği değişmektedir.

Görüşme esnasında Overhead olarak tanımlayabileceğimiz veri paketleri gönderilmektedir. Bu paketlerde oturum verileri iletilmektedir. Bu veriler kullanılan protokole bağlı olarak değişmektedir.

RTP – 4.8 kbps
UDP – 3.2 kbps (TCP de kullanılan veri miktarı artmaktadır.)
IP – 8 kbps
Ethernet (QOS kullanılmadan) – 15.2 kbps
Toplam overhead = 31.2 kbps. 

G711 ve G722 kodeği 64 kbps veri trafiği kullanır. Overhead ile 95.2 kbps veri trafiği gerçekleşir. Dk da 714 KB veri kullanılır.

G729 kodeği 8 kbps veri trafiği kullanır. Overhead ile 39.2 kbps veri trafiği gerçekleşir.Dk da 294 KB veri kullanılır.

Daha fazla bilgi için bilgi bankası makalemizi inceleyebilirsiniz. https://www.bulutfon.com/bilgi-bankasi/bazi-internet-servis-saglayicilari-modemlerde-yasanan-baglanti-gorusme-sorunlari/

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top