SaaS Nedir? SaaS’ın En Temel 6 Avantajı

Bu yazımızda hem iş hayatında hem de kişisel gereksinimlerimizi karşılayabilen SaaS’ın ne olduğundan ve avantajlarından bahsettik.

SaaS Nedir?

SaaS Nedir

SaaS nedir denilince aklımıza ilk olarak ne geliyor? SaaS, birçoğumuzun hayatında olan ve sıklıkla kullandığımız bir yazılım ürünüdür, hakim olduğunuz bir hizmet olabilir ancak ismini duymamış olmanız da oldukça normaldir. Artık tamamen teknoloji dünyasının içindeyiz ve teknolojinin durmaksızın gelişmesiyle birlikte her şey dijitalleşiyor, kullandığımız birçok şey, teknolojik bir ürün veya hizmet olarak bizlere sunuluyor. Peki hayatımızın içinde olan bu SaaS nedir? SaaS, Türkçe açılımı “Hizmet Olarak Yazılım” olan, bir internet bağlantısı ve bir web tarayıcısı ile verilere erişmenizi sağlayan bir yazılım türüdür. Ayrıca, web tabanlı çalışan bu modelde, cihazınızın internet bağlantısı olduğu sürece internet üzerinden bulut tabanlı uygulamaları indirebilir ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ek olarak satıcı ve sağlayıcı taraf, bulut uygulama yazılımı geliştirir ve otomatik yazılım güncellemeleri sağlar, bu sayede edindiğiniz uygulamayı geliştirmek, yükseltmek veya onarmak için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Aynı zamanda, herhangi bir yazılımı, kullanım başına ödeme yöntemi ile internet üzerinden kullanıma sunar.

SaaS Sistemi Nasıl Çalışır?

Önceki bölümde, SaaS nedir öğrendik, şimdi ise SaaS sisteminin nasıl çalıştığına bir göz atalım. SaaS uygulamaları, aynı zamanda isteğe bağlı yazılım veya elektronik yazılım olarak da adlandırılabilir. SaaS ile uygulamalar tek bir merkezi bulutta toplanır ve bu, internet üzerinden bir web programı kullanılarak kolaylıkla kullanılabilen bir yazılım hizmeti türüdür. Bunun yanı sıra, web destekli cihazlarınızı kullanarak yazılım uygulamasına kolayca erişebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir hizmettir. Üstelik bu yazılımı yüklemenize her zaman gerek olmayabilir, bazı uygulamaları internet üzerinden de istediğiniz gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ayrıca SaaS, altyapı, lojistik ve işçilik açısından büyük yatırım gerektiren uygulamaları kendi veri merkezlerinizde kurmanız ve çalıştırmanız ihtiyacını da ortadan kaldırır. Böylece, donanım satın almanın yanı sıra kurulum ve destek maliyetlerinizi de ortadan kaldırmaktadır ve bu sayede masrafsız bir şekilde kullanmaya devam etmenizi sağlar. Ayrıca, her müşterinin gizliliğini koruyarak güvenilir bir hizmet sunar. SaaS uygulamalarını kullanmak için bir SaaS sağlayıcısının sunucularına ihtiyacınız vardır ve bu sağlayıcı, güvenlik, kullanılabilirlik aynı zamanda performans dahil uygulamaya erişimi yönetmektedir, bu nedenle internet bağlantınızın olması gerekir ve böylece SaaS, sizi karmaşık yazılımlardan kurtarır.

SaaS İşletmenize Neler Sağlar? İşte 6 Temel Avantajı…

Artık SaaS nedir değil de işletmeler için SaaS nedir ve işletmelere neler sağlar diye merak ediyor olabilirsiniz. SaaS aslında şirketiniz için oldukça faydalı bir yazılım hizmetidir. Çünkü, ödeme, kullanım ve zaman açısından birçok kolaylık sağlıyor. Bunların yanı sıra elbette SaaS birçok başka avantaj da sağlıyor bunlardan birkaçı; maliyet tasarrufu, zaman tasarrufu, hızlı kurulum vb… O halde şimdi ise, SaaS’ın işletmenize neler sağlayacağını inceleyelim:

Düşük Maliyet

SaaS ile düşük maliyetli bir yazılım hizmeti kullanmak mümkündür. Bakımı, onarımı, kurulumu genellikle kolaydır ve size ücretsiz abonelik imkanları da sunabilir. Bu sayede, siz de donanım kurulumlarına çok para harcamak yerine, SaaS uygulamalarını kolayca indirip kurabilir, size uygun paketler ile kullanabilir ve ihtiyaç duyulduğunda masrafsız bir şekilde bakımını yapıp, uygulamanızı geliştirebilirsiniz. Ayrıca SaaS, genellikle aylık abonelik esasına göre bir hizmet sunar ve “SaaS Nedir” tanımımızda da bahsettiğimiz gibi kullandıkça öde yöntemi ile size uygulamayı kullandıkça ödeme imkanı sunabilir ve kullanım durumunuza göre harcamalarınızı artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanır, bu nedenle maddi açıdan size sorun yaşatmaz ve kullanıcı dostu bir hizmettir. Böylece, özellikle küçük işletmeler için maliyeti düşük ve avantajlı bir seçim olacaktır.

Erişilebilirlik

SaaS erişilebilirdir ve bu avantajının, kullanıcılar için oldukça önemli bir yeri vardır. İş ortamınızdaki çalışanlarınız için internet bağlantısı üzerinden her an kolay erişim, kolay kullanım, daha fazla mobilite ve pratiklik sağlayarak size esneklik sunacaktır. Ayrıca, kullandıkça öde yöntemi ile büyük bir esneklik fırsatı ve birbirinden farklı seçenekler ile kullanma imkanı sunar. Üstelik, kullanım planınızı değiştirmek de oldukça kolaydır, herhangi bir süreç gerektirmez ve önceden haber verilmeksizin yapılabilir.

Veri Depolama

SaaS’ın sizin için sunduğu en önemli özelliklerden biri ise veri depolama avantajıdır çünkü olası bir ihtiyaç durumunda, verilerimizin kaybolmasını istemeyiz aynı zamanda onlara kolay bir şekilde erişilebilmek isteriz. SaaS, bulut tabanlı sistemi sayesinde verilerinizi bulutta saklar ve size depolama alanı sunar. Ayrıca, ekip arkadaşlarınız ve çalışanlarınızla şirket içinde ve özel bulut uygulamaları arasında verilerinizi paylaşabilir, taşıyabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Zaman Tasarrufu

Zaman hepimiz için aslında en değerli şeydir. Günlük hayatımızda bile zamanı dikkatli ve verimli kullanmaya özen gösteriyoruz. Bunun yanı sıra, zamanımızı almayacak ve bize zaman kaybı yaşatmayacak yöntem ve uygulamaları tercih ederiz. SaaS’ın bir diğer avantajı da tam olarak bu konudadır; zaman tasarrufu sağlamak. Yukarıda bahsettiğimiz gibi SaaS, kurulumunun, bakımının ve onarımının kolay olması ve aynı zamanda, kullanımının kolaylığı sayesinde vakit kaybetmeden kullanabileceğimiz bir yazılım hizmetidir. Ayrıca, “SaaS Nedir” bölğümümde de bahsettiğimiz gibi, kolay bir kullanımı ve zahmetsiz bir kurulumu vardır bu yüzden, geleneksel yazılımların rutin bakımı gibi sorumlulukları yoktur. Çünkü SaaS uygulamalarında, bunun gibi donanım kaynaklı bakımların hepsi tamamen satıcının sorumluluğundadır. Bu nedenle, yazılımı yükseltmek veya daha az kullanmak için azaltmak istiyorsanız, zaman kaybı yaşamadan rahatlıkla halledebilirsiniz.

Güvenlik

Güvenlik, işletmeniz için oldukça önemli bir konudur çünkü verilerinizin, dosyalarınızın ve çalışmalarınızın korunması ve güvenli bir ortamda olması gerekir. Peki, SaaS güvenliğinizi artırmak için sizlere ne sağlıyor? Çoğu durumda SaaS geleneksel tazılım hizmetlerine kıyasla çok fazla güvenlik imkanı sağlar. Örneğin, beklenmedik durumlarda merkezlerden birinde bir sorun olursa, ikinci veri merkezi devreye girerek verilerinizin güvenliğini sağlar. Böylece verilerinizin kaybolması veya çalınması gibi tehlike riskleri de en aza indirilir. Herhangi bir SaaS uygulaması kullanacaksanız güvenlik konusunda içiniz rahat olabilir ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Kolay Kurulum

Bir yazılım servisinin kurulumunun kolay olması aslında büyük bir avantajdır. Çünkü yazılım denilince çoğumuz kurulum ve bakım derdine düşeriz ancak SaaS sayesinde artık çok kolay bir şekilde kurabileceğimiz bir yazılım hizmetimiz var. Kolay kurulum imkanına sahip SaaS uygulamaları, zaten bir bulutta kurulu olan bir yazılım hizmetidir, bu nedenle sizden herhangi bir ek altyapı kurulumu gerektirmez, bu nedenle bilgisayarlarınıza veya akıllı cihazlarınıza genellikle yalnızca bir web tarayıcı uzantısını veya uygulamayı kurmanız veya indirmeniz yeterlidir. Bu sayede rahatlıkla kullanabilecek ve hızlı bir kurulum gerçekleştirmiş olacaksınız.

Özet

Bu blog yazımızda sizlere, SaaS nedir ve avantajları nelerdir detaylı bir şekilde açıkladık. Aynı zamanda size, SaaS’ın nasıl çalıştığını ve şirketinize olan faydalarını anlattık. Son zamanlarda pek çok uygulamanın dijital olduğu ve neredeyse tüm çalışmalarınızı web tabanlı uygulamalarda yaptığınız düşünülürse SaaS uygulamalarına geçmek sizin için de çok avantajlı olacaktır.

Kaynakça:

  1. https://tr.wikipedia.org/wiki/Bulut_bili%C5%9Fim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top