Ticket Sistemi Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bu yazımızda ticket sistemi ve kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Ticket sistemi nedir? (Destek talebi sistemi nedir?)

Ticket kelimesinin Türkçe karşılığı “destek talebi” olmaktadır. Ticket, müşterilerinizin firmanızdan aldığı hizmet veya ürünler ile ilgili tarafınıza çeşitli kanallar aracılığıyla ilettiği soru veya öneri gibi talepleridir.  

Destek talebi, müşteriler ve destek ekipleri arasındaki etkileşimi tanımlamak için destek yazılımları tarafından popüler hale getirilen bir terimdir. Müşteriler sorun yaşadıklarında, genellikle firmanın web sitesinde paylaşılan destek e-posta adresine taleplerini ileterek, destek talebi oluştururlar. Müşteri hizmetleri birimindeki temsilciler, destek taleplerine yanıt vererek müşterilerle etkileşim halinde olurlar. Destek talebinde iletilen sorun çözüldüğünde, talep kapatılır.

Ticket Sistemi Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? 1

Ticket sistemi ise, kayıt altına alınan online bir platformda, firmanızla yazılı iletişim kurabilmesini ve destek taleplerinin bir havuzda toplanmasını sağlayan yazılımdır. İlgili departmanlar, ticketları yanıtlayarak müşterilerine bilgilendirme yaptıktan sonra, ticketı kapatırlar.

Ticket Türleri Nelerdir?

Ticket türleri kullanılan ticket sistemine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Temel olarak, soru, problem, olay, geribildirim, görev ve spam gibi türleri bulunmaktadır. Ticket taleplerinin bu şekilde sınıflandırılması, müşterilerinizin yaşadığı sorunları daha kolay tespit ederek yönetebilmenize olanak sağlamaktadır.

Ticket Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Firmanızda kullanacağınız ticket sisteminin avantajları oldukça fazladır. Öncelikle, ticket sistemi kullanarak,  tarafınıza ulaşan tüm destek taleplerini organize edebilir ve sınıflandırabilirsiniz. Kategorize edilen ticketlarla ilgili daha kolay rapor alınabilir.

Ticketlar sosyal medya, canlı chat veya mesajlaşma, e-posta veya şirketinizin web sitesinde kurduğunuz müşteri destek portalı gibi çeşitli kanallardan gelebilir. Ticket sistemlerinde, her destek talebine atanan özel bir numara bulunmaktadır. Numaralandırılan ticketlar, müşterilerin ilettiği taleplerde hiçbir şeyin gözden kaçırılmamasını sağlar ve belirli etkileşimleri aramayı ve bulmayı oldukça kolaylaştırır.

Müşteri hizmetleri ekibi, gelen destek talepleri sayesinde müşteri problemlerini hızlıca giderir. Destek talepleri üzerinden birçok firma kronikleşen problemlerini tespit ederek, kendi sistemlerinde iyileştirme yapabilir.

Müşteriler, bir firmadan aldıkları ürün veya hizmetle ilgili taleplerini, genellikle firmanın çağrı merkezini arayarak iletmeyi tercih ederler. Çağrı merkezlerinin çoğunun yaptığı işlem, müşteri adına ticket açmaktır. Ancak, çağrı merkezini aramak yerine firmanın iletişim adresine gönderilen bir destek talebi ile, ticketı müşteri oluşturmuş olur ve böylece çağrı merkezinde işlem sırası beklemekten kurtulur. Bu şekilde çağrı merkezinde zaman kaybetmeden, talep firmaya iletilir, ve çağrı merkezinde bekleyenlerin aksine destek talebi daha hızlı bir şekilde işlem sırasına alınır ve sonuçlandırılır.

Ticket Sistemi Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır? 2
Ticket Sistemi Kullanan Kullanıcı

Ticket Sistemi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ticket sistemi bilişim sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, e-ticaret, hosting-domain gibi alanlarda hizmet veren  sitelerden genellikle ticket oluşturularak destek alınmaktadır.

Ticket sistemleri, temel olarak müşterinin yer aldığı her alanda kullanılabilir. En yaygın kullanım sağlanan alan, firmaların satış sonrası destek ve müşteri hizmetleri departmanlarıdır.

Farklı sektörlerde yer alan çoğu firma tarafından kullanılan ticket sistemleri, müşteri hizmetleri ekiplerinin, müşterileriyle daha hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurarak yüksek standartta hizmet sunmasına olanak sağlar. 

Firmanızın Neden Bir Ticket Sistemine İhtiyacı Var?

Günümüzde çok sayıda firma ticket sistemleri gibi bir müşteri hizmetleri aracını görmezden gelmektedir. Bunun temel nedeni, bir ticket sisteminin gerçekte ne olduğu ve bir firmaya nasıl yardımcı olabileceği konusundaki bilgi eksikliğidir. 

Destek talepleri, özellikle firmaların müşteri hizmetleri departmanlarında hayati bir rol oynamaktadır. Ticket sistemleri,  ekiplerin verimli bir şekilde müşterilere tavsiyeler ve çözümler sunmasını sağlayarak, müşteri deneyiminde gerçek bir fark yaratırlar.

Ticket sistemleri, çeşitli iletişim kanallarından gelen yüksek hacimli müşteri destek taleplerinin etkin bir şekilde ele alınmasını da oldukça kolaylaştırır. Ticket havuzuna düşen taleplerde bazı durumlarda oluşan birikmeler normal karşılanabilir, ancak ticket sistemleri sayesinde destek ekibi liderleri, hiçbir müşteri talebinin çok uzun süre açık kalmaması için, taleplere öncelik veren bir kuyruk sistemi oluşturabilir.

Ticket sistemleri, özellikle müşteri hizmetleri departmanı kapsamındaki görevleri organize etmek ve farklı departmanlar arasında da tutarlılığı sağlamak söz konusu olduğunda, oldukça değerlidir.

Hipcall’da Ticket Sistemi 

Hipcall’un geliştirmiş olduğu ticket sistemini kullanarak, müşteri hizmetleri ve satış ekiplerine gelen farklı talep ve sorunları hızlıca kategorize edebilir ve bu sorunları çözmek için en tecrübeli ekip üyelerinize ticketları yönlendirebilirsiniz.

Ticket sistemindeki, ticket türü ve atanan kullanıcı özelliği sayesinde,  müşteri hizmetlerinde ve satış birimlerinde çalışan personeller iş yükünü düzenleyebilir ve zaman açısından en kritik sorunlara öncelik verebilirler.     

Hipcall’daki ticket sistemini kullanarak, müşterinizle olan geçmiş etkileşimlerin kayıtlarına erişebilirsiniz. Bu şekilde, sorunsuz bir dijital müşteri deneyimi sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere her zaman sahip olabilirsiniz. Ticket sisteminde görüntüleyebileceğiniz ticket geçmişi sayesinde, müşterilerinize aynı soruları tekrar sormanıza gerek kalmaz.

Hipcall ayrıca destek taleplerine not olarak açıklamalar eklemenize olanak tanır. Böylelikle ticket farklı kullanıcılara atandığında, atanan kullanıcı destek talebi hakkında yeterli bilgiye sahip olur. 

Hipcall ticket sistemini kullanarak siz de,  daha iyi, daha kişiselleştirilmiş deneyimler sağlamak için müşteri hizmetlerindeki performansınızı ölçeklendirebilirsiniz.

ticket sistemi
Hipcall Ticket Sistemi

Kaynaklar: 

  1. https://blog.uzmantescil.com.tr/ticket-destek-bildirimi-olusturma/    
  2. https://blog.happyfox.com/why-you-need-a-ticketing-system-and-how-to-choose/

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top